شنبه, 24 تیر 1396 09:30

سرلشکر صفوی: همواره انگلیسی ها متحد استراتژیک آمریکائی ها بودند/ انگلیسی ها بدنبال ساماندهی کشورهای عربی به کمک آمریکا هستند

نبایستی فراموش کرد که از جنگ جهانی اول و دوم همواره انگلیسی ها متحد استراتژیک آمریکائی ها بودند. انگلیسی ها در خلیج فارس کاملا با آمریکا هماهنگ هستند   و مدت ها است که انگلیس  از این منطقه خارج شده  بود اما  نزدیک به دو سال است به بحرین و خلیج فارس برگشته اند و برگشت انگلیسی ها به خلیج فارس دارای مفاهیم استراتژیک می باشد و در حقیقت انگلیسی ها بدنبال ساماندهی کشورهای عربی به کمک آمریکا هستند.  

سرلشکر پاسدار دکتر صفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ، به منظور سخنرانی در گفتگوهای راهبردی  مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در جمع  مدیران ، اندیشمندان و سیاستگذاران این مجموعه  حاضر  و با ارئه سخنرانی خود با موضوع"تأثیر موقعیت ژئوپلیتیکی ایران بر آمایش سرزمین و برنامه ششم توسعه کشور"  و در تشریح موقعیت ژئوپلیتیکی ایران گفت:
جنوب غربی آسیا در حقیقت منطقه واسطی بین سه قاره  آسیا-اروپا و آسیا-آفریقاست که ایران در این منطقه به طور مستقیم و غیرمستقیم از حوادث این سه قاره متأثر است و هر نوع رخدادی از قبیل روابط یا تغییرات سیاسی-نظامی، اقتصادی و فرهنگی حاکم بر این قاره ها و دولت های آنها به نحوی بر ایران تأثیرگذار است و قدرت نفوذ فرهنگی و سیاسی ایران هم در تغییر و تحولات این منطقه تأثیرگذار است.
**موقعیت جغرافیایی و وزن برتر ژئوپلیتیکی ایران در جنوب غرب آسیا غیر قابل جایگزین می باشد
وی افزود:
موقعیت جغرافیایی ایران غیر از عراق، افغانستان و حتی ترکیه است  و موقعیت جغرافیایی و وزن برتر ژئوپلیتیکی ایران در جنوب غرب آسیا غیر قابل جایگزین می باشد.
دکتر صفوی با اشاره به  امکان محور قرار گرفتن جمهوری اسلامی در پیدایش تشکل های منطقه ای گفت:
ایران با داشتن یک موقعیت مرکزی نسبت به کشورهای پیرامونی(15 کشور همسایه) می تواند در پیدایش تشکل های منطقه ای(اقتصادی، گردشگری و سیاسی) و فعال شدن در حوزه های ژئوپلیتیکی مجاورایران نقش موثر و تعیین کننده داشته باشد و فرآیند سیاسی این حوزه ها را تقویت کند.
وی با اشاره به  حوزه های مختلف ژئوپلیتیکی مرتبط باایران افزود:
حوزه های ژئوپلیتیکی که کشور ایران با آن ارتباط دارد دارای تفاوت ها و تشابهاتی با هم هستند در عین حال ایران نیز با تمام این حوزه ها دارای تشابهات و تجانس ها و همچنین منافع مشترک می باشد و می تواند به صورت بالقوه عامل اتصال برای تمامی این حوزه ها باشد و همچنین در تشکیل این حوزه ها نقش موثری را بر عهده گیرد.
**متاسفانه استراتژی و برنامه بهره گیری از مرزهای دریایی را نداریم  / برنامه ریزان دولتی ما هنوز راهبرد دریایی را درک نکرده اند

 مشاور عالی مقام معظم رهبری  از قرار گرفتن ایران در بیضی انرژی جهان و مسیر ترانزیت شرق به  غرب و شمال به جنوب و همچنین تسلط بر تنگه هرمز و کانون ژئوپلیتیک اسلام ناب بعنوان بنیادهای ژئوپلیتیکی ایران نام برد و با اشاره به وسعت مرزهای دریایی کشور افزود:
ایران با دارا بودن  نزدیک به 2700 کیلومتر مرز دریایی در جنوب و شمال می تواند از ظرفیت سواحل دریایی برای توسعه صادرات و همچنین واردات بهره گیری کند، اما متاسفانه استراتژی دریایی و بهره گیری از این مرزها را نداریم  و استراتژی فعلی ما استراتژی برّی است  و برنامه ریزان دولتی ما هنوز راهبرد دریایی را درک نکرده اند.
سرلشکر صفوی با اشاره به قرارگرفتن جمهوری اسلامی ایران بعنوان  کانون اسلام  ناب گفت:
از نظر من نه فلسفه غرب و فرهنگ لیبرالیسم غربی و  نه دیدگاه های اسلامی برخی از کشورهای عربی و حتی ترکیه الهام بخش برای مسلمانان و برای آینده بشریت نیست و این فرهنگ و اندیشه اسلام ناب محمدی(ص) است که می تواند برای بشریت و ملت های آزادیخواه، نقش نجات و رهایی تا رسیدن به استقلال را داشته باشد.
**اتصال راه آهن آسیای میانه به مدیترانه از طریق ایران   همراه با درآمد  سالیانه چند صد میلیون دلاری برای کشور است
 این استاد جغرافیای سیاسی  دانشگاه  در ادامه  از  هفت حوزه  ژئوپلیتیکی آسیای میانه ، فلات ایران ، عمان و اقیانوس هند ، خلیج فارس  و دریای مازندران و حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز- آناتولی و غرب ایران تا شمال آفریقا بعنوان حوزه های ژئوپلیتیکی مجاور ایران نام برد  و با اشاره به فرصت ها و چالش های پیش روی در حوزه ژئوپلیتیکی آسیای میانه گفت:
قرابت تمدنی و فرهنگی و طول مرزهای جغرافیایی  و همچنین اتصال راه آهن ایران از طریق کشورهای آسیای میانه به چین و کریدور ترانزیت از آسیای میانه به دریای عمان از طریق دریای عمان و یا بندرعباس در کنار بررسی انتقال آب از مسیر تاجیکستان-افغانستان-ترکمنستان به شرق ایران با در نظرگرفتن تمامی جوانب و ملاحظات سیاسی، اقتصادی و امنیتی و صدور گاز ایران به تاجیکستان و اتصال راه آهن آسیای میانه از طریق ایران به عراق و سوریه به مدیترانه فرصت های مناسبی در حوزه ژئوپلیتیکی آسیای میانه  شامل کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان  ، پیش روی جمهوری اسلامی قرار داده است و  مفهوم اتصال راه آهن آسیای میانه از طریق ایران به عراق و سوریه به مدیترانه به معنای ترانزیت مواد خام به اروپا و ترانزیت مواد ساخته شده به آسیای میانه و کسب در آمد سالیانه چندصد میلیون دلاری برای ایران است  و در کنار این درآمد مفاهیم اقتصادی ، سیاسی و امنیتی را در خودگنجانده است.
**سازمان همکاریهای شانگهای در آینده در مقابل ناتو  جایگزین پیمان ورشو خواهد شد/ اکنون  زمان مناسبی برای حضور دائمی ایران   در سازمان همکاریهای شانگهای است
وی افزود:
به عنوان معلم جغرافیای سیاسی پیشنهاد می کنم هم اکنون که روابط مناسبی با روسیه داریم  در حوزه ژئوپلیتیکی آسیای میانه  حضور دائمی ایران در سازمان همکاریهای شانگهای برای ما مناسب به نظر می رسد. به نظر بنده سازمان همکاریهای شانگهای در آینده در مقابل ناتو  جایگزین پیمان ورشو خواهد شد.
** همواره انگلیسی ها متحد استراتژیک آمریکائی ها بودند/ انگلیسی ها بدنبال ساماندهی کشورهای عربی به کمک آمریکا هستند
سرلشکر صفوی در ادامه  با اشاره به فرصت ها و چالش های فراروی جمهوری اسلامی ایران در حوزه ژئوپلیتیکی عمان و اقیانوس هند شامل کشورهای ایران، پاکستان، هند، عمان، و امارات متحده عربی گفت:
 نبایستی فراموش کرد که از جنگ جهانی اول و دوم همواره انگلیسی ها متحد استراتژیک آمریکائی ها بودند. انگلیسی ها در خلیج فارس کاملا با آمریکا هماهنگ هستند   و مدت ها است که انگلیس  از این منطقه خارج شده  بود اما  نزدیک به دو سال است به بحرین و خلیج فارس برگشته اند و برگشت انگلیسی ها به خلیج فارس دارای مفاهیم استراتژیک می باشد و در حقیقت انگلیسی ها بدنبال ساماندهی کشورهای عربی به کمک آمریکا هستند.  
**در راستای منافع ملی بایستی با کشورهای همسایه پیمان عدم تخاصم منعقد گردد
سرلشکر صفوی در  ادامه با تشریح مزیت های  انعقاد پیمان عدم تخاصم با  کشورهای همسایه ایران و منطقه پیشنهاد داد:
بایستی در راستای تأمین امنیت ملی در مرزها میان جمهوری اسلامی ایران با برخی از کشورهای همسایه قرارداد عدم تخاصم منعقد شود .

***عربستان سعودی  در پی شکستهای خود بدنبال تشکیل به اصطلاح ناتوی عربی می باشد/ شکست داعش ،  شکست ائتلاف آمریکا ، عربستان، ترکیه، اردن، قطر و صهیونیست ها در منطقه است
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در تشریح فرصت ها و چالش های فراروی جمهوری اسلامی ایران در حوزه ژئوپلیتیکی خلیج فارس شامل کشورهای ایران، عربستان سعودی، قطر، بحرین، کویت، عمان، امارات متحده عربی گفت:
شکست ائتلاف آمریکا، عربستان سعودی، ترکیه، اردن، و قطر در مسائل عراق و سوریه برای آمریکائیها و سعودیها گران تمام شد و منجر به کاهش وزن سیاسی سعودی ها گردید ، از سوی دیگر شکست سعودی ها در جنگ یمن برای آل سعود تحقیر آمیز بود و در نتیجه  عربستان سعودی  در پی شکستهای خود و با حمایت آمریکا، انگلیس و صهیونیست ها  بدنبال تشکیل به اصطلاح ناتوی عربی می باشد .
سرلشکر صفوی با تشریح حوزه ژئوپلیتیکی غرب ایران تا شمال آفریقا شامل کشورهای عراق، سوریه، لبنان، فلسطین اشغالی، اردن، آفریقا، لیبی، تونس، مراکش گفت:
حوزه ژئوپلیتیکی غرب ایران تا شمال آفریقا برای جمهوری اسلامی ایران یک حوزه مهم و استراتژیک است و   توسعه راه آهن و نفوذ سیاسی و انتقال گاز و نفت مسیر عراق و سوریه به مدیترانه در کنار  افزایش صادرات به عراق تا 20 میلیارد دلار از فرصتهای پیش  روی  ایران در این حوزه است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به  دستیابی عراق به پیروزی در باز پس گیری موصل افزود:
شکست داعش در حال به نتیجه رسیدن است و در حقیقت  شکست داعش ،  شکست ائتلاف آمریکا ، عربستان، ترکیه، اردن، قطر و صهیونیست ها در منطقه است .
وی با اشاره به ادامه دار بودن نا امنی ها در عراق گفت:
 پس از شکست داعش در عراق  نا امنی ها در  این کشور  احتمالا ادامه خواهد داشت  و آمریکائی ها عراق را رها نخواهند کرد وپس از شکست های آمریکا، عربستان سعودی و صهیونیست ها در عراق و سوریه، احتمال ایجاد فتنه جدیدی در منطقه خلیج فارس توسط همین ائتلاف وجود دارد.