شنبه, 15 اسفند 774 14:31

در جنگ ها، رهبران سیاسی اهداف را تعیین و فرماندهان نظامی نحوه نیل به آن اهداف را طرح ریزی می کنند

چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396

ساعت 8:30 به دانشگاه دافوس ارتش جمهوری اسلامی ایران رفتم و کلاس درس عملیات مشترک و مرکب را برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه برگزار کردم.
این جلسه به تشریح مفاهیم صحنه جنگ و عملیات و محدوده های مختلف آن پرداختم.
نکته ای که خواستم دانشجویان به خوبی درک کنند این بود که در جنگ، اهداف را رهبران سیاسی تعیین می کنند و فرماندهان نظامی باید نحوه نیل به آن هدف را طرح ریزی کنند.
در ادامه نکاتی راجع به صحنه های جنگ احتمالی که ممکن است علیه کشور ما ایجاد بشود بیان کردم.
بعد از ظهر به آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی رفتم.
ساعت 15 به دیدار خانواده سردار شهید اصغر فولادگر رفتم. سردار فولادگر یکی از مسئولان فعال در حوزه دستیاری و مشاورت فرماندهی معظم کل قوا بود که در فاجعه منا مظلومانه به شهادت رسید.
ساعت 16 به دانشگاه عالی دفاع ملی رفتم. جلسه مطالعات گروهی دانشجویان پژوهش محور دانشگاه برگزار شد. بنده به عنوان استاد راهنما و سردار شمس دولت ابادی، دکتر آجورلو، دکتر کامکار و اساتید دیگر به عنوان استاد مشاور، دانشجویان را به مدت یک سال در کار مطالعه گروهی و دفاع از رساله نهایی کمک می کنیم. موضوع مطالعات آنها "بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام و تأثیر آن بر تدوین راهبرد امنیت ملی ایران" است.
در این جلسه مواردی را به دانشجویان ابلاغ کردیم. از جمله اینکه تا هفته آینده چند کتاب راجع به ژئوپلیتیک مطالعه و در مورد مهمترین بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام تحقیق کنند. اولین گام آنها، تدوین پروپوزال تحقیق خواهد بود.