چهارشنبه, 04 فروردين 775 06:01

مشکل استان سیستان و بلوچستان در چهار کلمه فقر، جهل، بیکاری و بیماری خلاصه می شود

بعد از افطار در مجمع خیرین موسسه خیریه محسنین شرکت کردم، این خیریه سه سال است که در استان سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان اقدامات خود را در 4 بخش اشتغال زایی، کمک به محرومان، فعالیت های فرهنگی و اقدامات درمانی به صورت خیریه و عام المنفعه ارائه می دهد.

دوشنبه 8 خردادماه 1396- امروز کلاس درس تحلیل جغرافیایی صحنه جنگ و عملیات در مناطق نظامی کشور را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار کردم.
دو گروه از دانشجویان کنفرانس خودشان را با موضوع تجزیه و تحلیل محیط سیاسی و اقتصادی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز ارائه دادند. در پایان ایرادات کار تحقیقی آنها را بیان و تحلیل خودم را از محیط سیاسی و اقتصادی منطقه ارائه کردم.
اذان مغرب به باغ موزه دفاع مقدس رفتم. دومین مجمع خیرین موسسه خیریه یاران محسنین با حضور شخصیت های مختلف برگزار شد.
این خیریه سه سال است که در استان سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان اقدامات خود را در 4 بخش اشتغال زایی، کمک به محرومان، فعالیت های فرهنگی و اقدامات درمانی به صورت خیریه و عام المنفعه ارائه می دهد.
انصافا در این مناطق از کشور برغم همه تلاش ها و تحولاتی که پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته، با محرومیت جدی مواجه هستیم.
برنامه پس از اقامه نماز مغرب و عشاء و پذیرایی افطار آغاز شد. حجت الاسلام والمسلمین سالک رییس هیئت امنا، مهندس دهمرده نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی و سردار آستانه رییس هیئت مدیره صحبت کردند.
در بخشی از برنامه کلیپی پخش شد که برای برخی از حاضران در سالن غیرمنتظره بود و فضای احساسی خاصی را به مراسم بخشید. مستندسازان موسسه خیریه محسنین در این کلیپ در برخی از روستاهای اطراف دریاچه هامون و حاشیه زاهدان حاضر شده بودند و با مردم مظلوم و محروم این مناطق گپ و گفت کرده اند. آن مردم فقیر هم طوری از مشکلاتشان در منطقه صحبت می کردند که گویی ناجی خودشان را دیده اند. تصاویر و مصاحبه های پخش شده در این کلیپ هم صورت مسئله را نشان داد و هم پاسخ تلخ آن را؛ محرومیت، فقر و بی عدالتی جغرافیایی در این مناطق موج می زند و باید فکری اساسی برای این استان کرد.
اینجانب شناخت نسبتا کاملی از استان سیستان و بلوچستان دارم، از ظرفیت ها و توانمندی های سرشار اطلاع دارم و در جریان فقر و نابرابری و جهل و محرومیت مردم در برخی از مناطق این استان نیز هستم. هرسال حدأقل یک بار به این استان سفر می کنم و بخشی از فکر و دغدغه اینجانب را مشکلات این استان مشغول کرده است  و معتقدم وضعیت این استان با این بودجه قطره چکانی بهبود نمی یابد، بلکه باید یک بودجه چندمیلیارد دلاری اختصاص داد و با یک مدیریت جهادی و عزم انقلابی به مصاف طی یک برنامه مشخص چندساله به مصاف با مشکلات رفت.
در انتهای برنامه اینجانب به عنوان عضو هیئت امنا پشت تریبون رفتم و دقایقی صحبت کردم و گفتم:
مشکل استان سیستان و بلوچستان را در 4 کلمه خلاصه می کنم: "فقر، جهل، بیکاری و بیماری".
حدود 27 درصد مردم استان بی سواد هستند. طبیعت بسیار سخت، خشک و بی‌آب و علف از زابل تا چابهار مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. طول این استان 900 کیلومتر و عرض آن 500 کیلومتر است و  شهرها 100 کیلومتر و روستاها بیش از 60 کیلومتر با هم فاصله دارند. استان سیستان و بلوچستان 184 هزار کیلومتر مربع است، یعنی 10 برابر از کشور کویت، و 18 برابر از کشور لبنان و از 15 کشور اروپایی بزرگ تر است.
سال آینده چهلمین سالی خواهد بود که از انقلاب اسلامی می‌گذرد. حال از دولتمردان باید این سوال را بپرسیم که آیا کارهایی که در این 39 سال گذشته انجام دادید، برای مردم  محروم این منطقه کفایت داشته است؟
من استان را به خوبی می‌شناسم، حتی دانشجویانم را گاهی به این استان می برم، انصافا بعد از انقلاب اسلامی کار زیاد شده است، اما عمق فقر و بیکاری و مریضی بسیار زیاد است. از نظر من چند میلیارد دلار بودجه لازم است که منطقه یک تکانی بخورد. هم وزارتخانه ها  باید با عمل انقلابی به دنبال تحقق برنامه ششم توسعه باشند و هم مدیران و استانداران و فرمانداران عاقل، با ایمان، کارآمد و غیرسیاسی باید کار را به دست بگیرند
من در این مراسم دو سه نفر از دانشجوی سیستان و بلوچستانی را دیدم. از هیئت مدیره می خواهم از مردم بومی محل و از عزیزانی که الان در جمع ما هستند استفاده کنند.
برخی از مسئولان ما این استان را نمی شناسند، این استان ظرفیت بسیار بالایی دارد، برخی از ما مسئولان، بی تدبیر و ناکارآمد هستیم، خداوند یک عقل و ایمان درست و حسابی به مسئولین مربوطه بدهد، خداوند یک عشق و محبت و خدمت به خلق خدا را در دلشان بنشاند، خدا مرگ را در چشمشان هر روز نزدیک بکند، بدانند که مرگ نزدیک است و جواب خدا را باید بدهند و نمی توانند در پیشگاه خدا فریب کاری انجام دهند. ما در این جمع از شما کمک می خواهیم و به دیگران کاری نداریم.
ما شعار امسال این خیریه را جهش گذاشته ایم. شما عزیزان سال گذشته حدود 1 میلیارد تومان کمک کردید، ما امسال می خواهیم 2 میلیارد کمک بشود. و اگر کمک هایتان را دو برابر کنید، این جهش بزرگ محقق می شود. ما از شما بزرگواران می خواهیم برای امسال به جای یک قدم دو قدم بردارید. یک جهش دو برابری و  این انتظار را  از عزیزان هیئت مدیره هم داریم که هرکاری سال قبل در این استان کرده اند، امسال آن را دو برابر کنند. اگر مثلا 10 تا چاه حفر کرده اند حالا 20 تا چاه حفر بکنند. اگر 100 یتیم را زیر پوشش گرفته‌اند، حالا 200 نفر را زیر پوشش بگیرند.
خواهشم از شما این است که:
هر یک از شما خانوادۀ محترم یک خانواده فقیر را به صورت کامل تحت پوشش قرار دهید و 5 نفر خیّر را تا سال دیگر به خیریه محسنین معرفی کنید.
از شما می خواهم از کمک های جزئی هم صرف نظر نکنید، اگر در خانه تان کتاب اضافی دارید، قرآن اضافی دارید، مفاتیح اضافی دارید، کفش و لباس و اجناس اضافی دارید، آن ها را برای مردم محروم این استان کنار بگذارید. کافی است شما  تلفن بزنید تا کارکنان این خیریه بیایند و آنها را از درب منزل شما تحویل بگیرند.
از خدا می خواهیم که در این ماه مبارک رمضان همه ما را عاقبت بخیر فرماید و در لحظه مرگ در آرامش جان ما را بگیرد. اگر کمک به نیازمندان بکنیم در لحظه مرگ راحت جان می دهیم و انشاالله در لحظه مرگ آقا امیرالمومنین(ع) با چهره متبسم به سراغ ما می آیند. مرگ را زیاد دور نبینیم. مرگ به ما نزدیک است.
ما اینجا هستیم تا به وصیت امام بزرگوارمان عمل بکنیم، به توصیه های مقام معظم رهبری عمل کنیم، به وظایف خودمان خوب عمل کنیم. امیدواریم خداوند بعد از اطاعت و بندگی خودش، توفیق خدمت به خلق خدا خصوصا مستضعفین و فقرا را به ما عنایت کند تا عاقبت بخیر شویم و انشاءالله در روز آخرت در مقابل حضرت رسول (ص)، امیرالمومنین (ع) حضرت فاطمه زهرا(س) و فرزندانشان و در مقابل شهدا شرمنده نباشیم.