جمعه, 12 شهریور 775 14:36

ایران عمق دفاع استراتژیکش را به مرزهای رژیم صهیونیستی کشانده است

سه شنبه 30 آبان 1396

صبح امروز به دعوت برادر عزیزم جناب حجت الاسلام والمسلمین محمدی رییس محترم سازمان اوقاف و امور خیریه در همایش بسیجیان مرکز مقاومت این سازمان سخنرانی کردم و گفتم:
 مبنای بسیج بر اساس نظر جهادی پایه ریزی شده است، جهاد فرهنگی،‌ جهاد علمی،‌ جهاد دفاعی و امنیتی، جهاد سازندگی و همه این جهادها در راه خدا و فی سبیل الله و با حداقل هزینه و با حداکثر بهره بود و تماما به نفع مردم و مستضعفان اتفاق افتاد.
کارکردها و عظمت حماسه‌های بسیج در طول 40 سال گذشته در ایران بر کسی پوشیده نیست و در یک جمله بایستی گفت اگر تفکر بسیجی و فداکاریها و رشادتهای بسیجیان نبود ایران هم نبود.


 
تفکر بسیجی از حوزه جغرافیایی ایران به منطقه غرب آسیا منتشر شده است و در سال 62 جوانان و شیعیان لبنان مقاومت اسلامی لبنان یا حزب الله را با کمک سرداران بزرگی همچون حاج احمد متوسلیان شکل دادند و هم اکنون نیز پس از 34 سال،‌ عملکرد این تشکل قدرتمند یعنی حزب الله لبنان را در مقابله با رژیم صهیونیستی و ایجاد ارامش و امنیت برای مردم لبنان مشاهده می کنید.
در ادامه به نشست وزاری خارجه اتحادیه عرب اشاره کردم و گفتم: حقیقتا این ننگ بزرگی است برای برخی از دولتهای عربی که نوکر آمریکا، رژیم صهیونیستی و دلارهای عربستان سعودی باشند و حزب الله را تروریست بنامند.
 این قدرت بسیج مردمی سوریه بود که با مستشاران نظامی ایران بیش از 70 هزار نیروی بسیجی سوریه را در کنار ارتش سوریه برای مقابله و آزاد سازی مناطق اشغال شده همچون حلب، دیرالزور و رقه و دیروز آزاد سازی بوکمال، آخرین منطقه استقرار داعشی ها به پیروزی رساند.
این تفکر بسیجی به سوریه رفت و به کمک دولت و ملت و ارتش سوریه باعث شکست ائتلاف آمریکایی و صهیونیستی سعودی شد. تفکر بسیجی و تجربه بسیج در ایران توسط نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده دلاور آن سرلشکر حاج قاسم سلیمانی بنا به در خواست دولت عراق به عراق رفت و بیش از بیست تیپ حشد الشعبی عراق را تشکیل داد و باعث نجات بغداد، سامرا و موصل و اربیل و همچنین خنثی شدن توطئه تجزیه شمال عراق و تصرف مناطق نفتی کرکوک تا مرز ترکیه شد.
 
این تفکر بسیجی رژیم صهیونیستی را برای همیشه در ایجاد یک فتنه جدید در منطقه شکست داد. تفکر بسیجی در یمن نیروهای مردمی و جهادی شمال یمن یعنی حوثی‌ها را شکل داد که حوثی ها با کمک مکتب جهاد و مقاومت به مقابله با تجاوز پادشاهی سعودی و قتل عام مردم بی گناه یمن پرداخته‌اند.
میلیونها کودک یمنی در معرض بیماری وبا و مرگ ناشی از بیماری و کمبود غذا بسر می برند، چرا اجلاس وزرای اتحادیه عرب یک حکم در محکومیت این همه قساوت و جنایت عربستان سعودی نداده است و سکوت مرگبار کرده است.
 بر اساس گزارش اطلاعاتی که چند سال قبل توسط آمریکا با عنوان جهان تا سال 2030 منتشر شد تا سال 2030 رژیمی با عنوان آل سعود در خاورمیانه وجود نخواهد داشت و در این گزارش احتمال تجزیه عربستان را هم داده اند.
همه ما مسلمین نسبت به تمامیت سرزمین حجاز و دفاع ازمکه و مدینه متفق القول هستیم، لیکن این آمریکائیها و صهیونیستها هستند که می خواهند حاکمان سعودی را با اعمال مستبدانه خودشان و با ظلم و تجاوز و توطئه خودشان به سمت نابودی بکشانند.
پایان مراسم از خانواده معظم شهدای مدافع حرم سازمان اوقاف تجلیل کردم.


 
بعد از مراسم به دفتر رفتم و جلسه ای با سردارمهندس خراسانی رییس بنیاد تعاون سپاه داشتم. ساعت 14 کلاس درس ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی را برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار کردم. یکی از دانشجویان کنفرانس خودش را با موضوع «جايگاه استراتژيك دریا در توسعه و بسط قدرت ملي ج.ا ايران و اهميت ژئوپلتيكي سواحل مكران در ارتقاي امنيت جنوب شرق» ارائه داد.
پس از پایان کنفرانس، نظرات خودم را ارائه دادم و از دانشجویان خواستم در بحث مشارکت کنند. گفتم نیروی دریایی یک کشور باید از پشتیبانی هوایی برخوردار باشند. چون در دریا به راحتی در یک روز می شود همه نیروی دریایی یک کشور را تبدیل به زیر دریایی کرد!


 

باید قدرت هوایی و قدرت ماهواره ای بالای ناوها و ناوچه ها حضور داشته باشد و آن را پشتیبانی کند. یک ناوچه چندمیلیون دلاری با یک موشک منهدم می شود. هزینه یک ناو جنگی از یک هواپیمای جنگی بیشتر است.
 
بحث قدرت دریایی به استراتژی ملی یا استراتژی نظامی رهبران کشورها بستگی دارد. خیلی از رهبران کشورهای بزرگ مثل ایالات متحده آمریکا یا انگلستان به قدرت دریایی اعتقاد دارند اصلاً استراتژی دریایی دارند، خیلی از کشورها هم استراتژی دریای تاکنون نداشته اند و هنوز هم ندارند!
اکثر پایگاههای نظامی ایالات متحده آمریکا در کشورهایی احداث شده که به دریا دسترسی دارند چون استراتژی نظامی این کشور دریاپایه است. اهمیت دریا به حدی است که تمدن های بزرگ جهان مانند ایران، چین، هند، یونان و مصر همگی در کنار دریاها و با استفاده از ظرفیت دریاها شکل گرفته اند.
دریا نقش فرهنگی و ایدئولوژیک نیز داشته است. تجار مسلمانان از طریق دریا به کشورهای دیگر سفر می کردند.
از 10هزار سال پیش که انسان ها وحشی و غارنشین بودند، از 7هزار سال پیش آمدند در کنار رودخانه ها و جایی که آب و زمین حاصل خیز بود سکنی گزیدند. یعنی یک مکانی برای زندگی انتخاب کردند، کشت کردند و حیوانات را اهلی کردند.
به نظر بعضی از اندیشمندان ایرانی سواحل مکران در دهه های آینده سکوی پیشرفت اقتصادی کل کشور می‌تواند باشد. من خودم به این نتیجه رسیده ام که ما باید 200 کیلومتر از نوار ساحلی استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان را به استان کرمان بدهیم و ثروت و جمعیت و خط راه آهن و تکنولوژی را تا سواحل امتداد دهیم. بعد هم در آینده کرمان را دو استان بکنیم.
ساعت 16 به عنوان استاد راهنما در جلسه دفاع از پروپوزال یکی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه شرکت کردم. موضوع رساله دانشجو بحران های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا است.
هرکدام از اساتید مشاور و داور نظراتشان را ارائه دادند. بنده هم دقایقی صحبت کردم و پس از ارائه ایرادات شکلی و ساختاری پروپوزال، در مورد موضوع رساله نیز تحلیل خودم را ارائه دادم.
 
ایران برای عمق بخشی به دفاع خودش در برابر صهیونیست ها و حتی آمریکایی ها دفاع استراتژیکش را به مرزهای رژیم صهیونیستی کشانده است. این منطقه در حال گذار ژئوپلیتیکی است و قدرت های بزرگ آمریکا، روسیه، چین و هند در این منطقه منافع دارند و محل رقابت قدرت ها در چند دهه آینده است. در سطح منطقه هم رقابت استراتژیک ایران و عربستان و شاید در آینده پاکستان در این منطقه وجود داشته باشد.