دوشنبه, 17 -2668 08:07

تأکید مجدد بر لزوم اصلاح ساختار مدیریت بحران تهران به بهانه زلزله شب گذشته پایتخت

پنجشنبه 30 آذارماه 1396

شب گذشته زلزله ای به بزرگی 5/2 در مقیاس ریشتر ملارد کرج را لرزاند که در تهران و چند شهر دیگر به طور کامل حس شد. مردم با توجه به هشدارهای مقامات مسئول، شب را خارج از منزل سپری کردند. خوشبختانه زلزله دیشب زلزله اصلی بود و گسل های تهران فعال نشد، اما بار دیگر ذهن ها را درگیر بحران زلزله احتمالی تهران کرد. از نیمه شب تا صبح بیدار بودم، حدود پانزده سال است که روی این موضوع کار علمی کرده ام.
اینجانب زلزله و افزایش جمعیت را دو بحران بزرگ برای تهران می دانم و نسبت به اهمیت این دو و راهکارهای مقابله با آن هم هشدارهای لازم را انتقال داده ام. هم در قالب برگزاری همایش های علمی، راهکارهایی را به مقامات مسئول ارائه داده ایم و هم در جریان جلسات با مسئولان ذیربط و همچنین بازدید از سازمان های مختلف این مهم را متذکر شده ام.
کشورما پتانسیل آسیب پذیری در معرض حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله، سیل، آتش سوزی و اخیراً ریزگردها را دارد و در حقیقت یکی از وظایف دولت ها، مدیریت بحران در حوادث غیر قابل پیش بینی است.
به نظر من یکی از اقدامات آنی که باید انجام شود، اصلاح ساختار مدیریت بحران در تهران است. چون همان طور که قبلا هم عرض کرده ام، زلزله بیش از7/3 ریشتر در تهران ممکن است یکی از تهدیدات نظام سیاسی ایران باشد، چراکه تمرکز قوای سه گانه و قوای مسلح و زیرمجموعه های تصمیم گیر در تهران است و خود این مسئولان هم آسیب پذیر هستند. براساس برآورد تحقیقی که یک مؤسسه ژاپنی کرده بود در صورت وقوع زلزله با درجه بیش از 7/3 ریشتر در همان لحظات اول حدود 300هزار نفر تلفات خواهد گرفت و پس از آن به علت تخریب ساختمان های بلند و فرسودگی ساختمان های مناطق جنوب تهران احتمالاً تلفات به بیش از یک میلیون نفر خواهد رسید.
در چنین شرایطی زمان طلایی برای امدادرسانی 48 ساعت تا یک هفته اول پس از حادثه است و تنها مجموعه ای که در این زمان می تواند به کمک مردم بشتابد، نیروهای مسلح هستند. دارا بودن فرماندهی، امکانات مهندسی و مخابراتی، امدادی، بالگردی و سازماندهی از ویژگی خاص نیروهای مسلح است و علاوه بر آن نیروهای مسلح قدرت تحرک بالایی دارند. معمولا در هر کشوری که با بحران های طبیعی همچون زلزله مواجه می شوند نیروهای مسلح آن کشور برای کمک به آسیب دیدگان وارد عمل می شوند.
لازم است هماهنگی های لازم مابین دستگاه های اجرائی پیش از وقوع هر بحرانی صورت پذیرد و وظیفه دستگاه‌ها در مواقع بحرانی مشخص شود. پیشنهاد مشخص بنده ایجاد یک قرارگاه مشترک مدیریت بحران است که فرماندهی آن را حداقل برای یک هفته اول یک فرمانده نظامی عهده دار شود، البته از نظر علمی مباحث زلزله به سه دسته تقسیم می شود. اول اقدامات قبل از وقوع زلزله مثل مستحکم سازی ساختمان ها یا آموزش عموم مردم و یا تقسیم کار دستگاهها و تدوین طرح ها و دستورالعمل ها.
دسته دوم اقدامات زمان وقوع زلزله و عملیات امداد و نجات و چگونگی استقرار مردم در اردوگاهها و... می باشد و سوم عملیات بازسازی که طولانی مدت است.
امیدوارم دغدغه‌هایی که در اثر زلزله دیشب برانگیخته شد، به مرور زمان از بین نرود و مسئولان مربوطه و دولتمردان به فکر زلزله تهران و شکل تصمیم گیری یک ساختار و دستورالعمل های لازم برای تمامی استان‌ها باشند که آنقدر در زمان زلزله دچار ضعف مدیریت نشویم. از خداوند متعال و حضرت بقیه الله الاعظم که صاحب اصلی این انقلاب اسلامی و مردم شریف و مؤمن ایران است همواره بایستی عاجزانه بخواهیم که ملت ما و کشور ما را از بلایای ارضی و سماوی و دشمنان خارجی حفظ کنند.
ساعت 8 صبح به دانشگاه دافوس ارتش ارتش جمهوری اسلامی ایران رفتم. کلاس درس فرماندهی عملیات مشترک و مرکب را برگزار کردم. نماینده یک گروه از دانشجویان کنفرانس خود را با موضوع وضعیت سیاسی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز ارائه داد که به نظرم کامل نبود. گفتم باید آن را تقویت کند.

بعد از آن به دفتر رفتم. جلسه ای با برخی از فرماندهان فعلی و سابق نیروهای مسلح داشتم.