سه شنبه, 18 آبان 775 21:29

تشریح عملیات کربلای 5 برای دانشجویان دانشگاه افسری امام علی(ع) ارتش جمهوری اسلامی ایران

چهارشنبه 27 دی ماه 1396

ساعت 7 صبح به دانشگاه افسری امام علی(ع) رفتم و عملیات کربلای پنج را برای دانشجویان این دانشگاه شرح دادم و به سؤالاتشان پاسخ گفتم.
 
گفتم جنگ تحمیلی پرهزینه‌ترین جنگ پس از جنگ‌های اول و دوم جهانی و تنها جنگ دوران دو قطبی قدرت (دوران جنگ سرد) که هر دو ابرقدرت طرفدار یک طرف جنگ(عراق) بودند، بود و رژیم صهیونیستی این جنگ را به نفع امنیت و منافع خود می‌دید.
در این جنگ ایران حداکثر 12 درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را برای جنگ هزینه کرد در حالیکه  حاکمیت عراق با ذخیره ارزی 35میلیارد دلار در آغاز جنگ و کمک های بلاعوض و وام بین 85 تا 90میلیارد دلاری و تخصیص 57درصد از درآمد ناخالص داخلی در هزینه کرد برای جنگ پیشرو بود و دولت حاکم عراق از جمعیت 16میلیون نفری حدود یک میلیون و 600 هزار نفر تا دو میلیون نفر را در جنگ به صورت اجباری وارد کرد و از 1.5 تا 2 میلیون کارگر خارجی برای اداره امورات کشور استفاده کرد.
عملیات فتح فاو(بهمن ماه 1364) و عملیات کربلای پنج، سرنوشت جنگ را رقم زد و موجب غافلگیری قدرتهای فرامنطقه ای و حامیان منطقه ای و خود رژیم بعث عراق شد و سرانجام قدرتهای بزرگ مجبور شدند به ایران امتیاز بدهند و قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل تا اندازه ای مطابق خواسته های ایران بود، از جمله اینکه دبیرکل مشخص کند چه کشوری آغاز کننده جنگ بوده است که در سال بعد آقای خاویر پرزدکوئیار، عراق را به عنوان آغاز کننده جنگ به دنیا معرفی کرد.
وحدت فرماندهی عملیات(طرح ریزی و اجرای عملیات توسط سپاه و پشتیبانی توسط ارتش)، ارزش سیاسی نظامی شکستن دروازه شرقی بصره در تغییر موازنه جنگ به نفع ایران و استقرار و آمادگی 80% توان رزمی و پشتیبانی رزمی در منطقه از خصوصیات ممتاز این عملیات بود. ما به عنوان نیروی آفندکننده، ابتکار عمل را در انتخاب صحنه نبرد و زمان عملیات در اختیار داشتیم و از این ابتکار عمل نهایت بهره برداری را برای غافلگیری دشمن استفاده کردیم. ما منطقه ای را برای عملیات انتخاب کردیم که با توان موجود یگان های رزمی تناسب داشته باشد. این منطقه به دلیل وجود عوارض مناسب، قابلیت اجرای پدافند را به نیروهای ما می داد.
این عملیات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طرح ریزی و اجرا شد. نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای پشتیبانی هوایی و پدافند هوایی و ترابری هوایی مجروحان و گردان های توپخانه و هوانیروز نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز نقش پشتیبانی کننده داشتند.
یگان های خط شکن و اجرا کننده عملیات هم اینها بودند:
قرارگاه کربلا(قرارگاه خط شکن):
لشکرهای 19 فجر، 57 حضرت ابوالفضل(ع)، 31عاشورا، 41ثارالله(ع)، 25کربلا، 5نصر، 10سیدالشهدا(ع)، 27حضرت محمد(ص) و تیپ های 18 الغدیر و 12 قائم
قرارگاه قدس:
لشکرهای 17 علی بن ابیطالب(ع)، 14 امام حسین(ع)، 8 نجف اشرف، 32 انصارالحسین(ع)، 44 قمر بنی هاشم(ع)، 9 بدر(مجاهدین عراقی)، تیپ 33 المهدی
قرارگاه نجف اشرف:
لشکرهای 155 ویژه شهدا، 29نبی اکرم(ص)، 52قدس، تیپ 48 فتح، لشکر7 ولیعصر(عج) یگان های احتیاط:  تیپ 38زرهی ذوالفقار، تیپ زرهی 20 رمضان
این سازمان رزم در هنگام عملیات به خاطر برخی دلایل تغییرات جزئی کرد.
در بخش دو صحبتهایم در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در خصوص همکاری‌های ارتش و سپاه در جنگ تحمیلی و در زمان فعلی گفتم: ارتباط من با شهید صیاد شیرازی و شهید عباس بابایی یک رابطه دوستانه بود و سابقه ارتباط من با شهید صیاد شیرازی به اوایل انقلاب و موضوع کردستان باز می گردد و هم اکنون نیز روابط بسیار خوبی با عزیزان و فرماندهان ارتش داریم.
در زمان جنگ نیز عملیات های مشترک تا سال 1363 داشتیم، عملیات های مشترک و پیروزی‌های بزرگی همچون عملیات ثامن الائمه(5 مهرماه 60)  و طریق القدس(آذر ماه 60) و فتح المبین( فروردین 61) ، بیت المقدس (خرداد 61) و خیبر (62) و بدر (63) که با هم افزایی و هماهنگی قوا مابین ارتش و سپاه صورت گرفت و هم اکنون نیز هماهنگی و وحدت خوبی بین سپاه و ارتش برقرار است و وحدت و هماهنگی بین سپاه و ارتش باعث هم افزایی قوا می گردد.

 
از سمت راست به چپ: امیرسرتیپ دوم آذربن(اولین فرمانده سپاه سرپل ذهاب، اینجانب، امیرسیدحسام هاشمی، امیر پولادی(فرمانده دانشگاه افسری امام علی(ع)


پس از پایان سخنرانی، بازدیدی از نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان دانشگاه داشتم و از ذوق و هنر آنها تمجید کردم. یکی از غرفه ها مربوط به منطقه عملیاتی فتح المبین بود. یک خطای حزئی در محل استقرار قرارگاه داشتند که آن را اصلاح کردم.
به امیردکتر پولادی فرمانده دانشگاه توصیه کردم قدر این جوانان را بداند. خیلی از آنها از این بنده حقیر بهتر هستند.


 
ساعت 10 به دفتر مرکزی دانشگاه امام رضا(ع) رفتم. یکی از دانشجویان مقطع دکتری از رساله خودش با موضوع تحلیل و رتبه بندی مؤلفه های اصلی تعیین کننده جایگاه ژئوپلیتیکی عتبات متبرکه شیعی دفاع کرد. اینجانب به عنوان استاد مشاور دقایقی صحبت کردم. گفتم دانشجو بهتر است به قدرت نرم انقلاب اسلامی بیشتر بپردازد.چون قدرت نرم یکی از مباحث جدی در حوزه ژئوپلیتیک است. پیشنهاد کردم این دیدگاه را به رساله خود اضافه کند: پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک نظام سیاسی مبتنی بر ایدئولوژی شیعی ایجاد شد که اکنون قدرت نفوذ فرهنگی اش به عنوان قدرت نرم، به عراق، سوریه، لبنان و دریای مدیترانه توسعه پیدا کرده است، اگر این قدرت نرم انقلاب اسلامی نبود، سامرا و عتبات عالیات در بحران گروههای تکفیری آسیب جدی می دید در حقیقت قدرت نرم ما که منبعث از ذخیره ایدئولوژی ما است، بر اراده آمریکا، رژیم صهیونیستی، اردن و عربستان، ائتلاف آنها غلبه پیدا کرده است.
در نهایت رساله او با نمره عالی پذیرفته شد.
ساعت 11:30 به عنوان استاد داور در جلسه دفاع یکی دیگر از دانشجویان دوره دکتری این دانشگاه شرکت کردم. موضوع رساله اش راجع به ژئوپلیتیک قوم کرد و تأثیر آن بر امنیت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران بود که او نیز موفق به اخذ مدرک دکتری شد.