پنج شنبه, 04 آذر 775 21:53

داعش در سوریه و عراق مثل حباب ترکیده است

یکشنبه 2بهمن 1396

صبح امروز مصاحبه ای در مورد شهید عماد مغنیه از فرماندهان سلحشور حزب الله لبنان داشتم.
پس از آن به دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) رفتم و عملیات والفجر 8 را برای دانشجویان این دانشگاه شرح دادم و به سوالاتشان پاسخ گفتم.
 
 

بعد از ظهر به دانشگاه جامع امام حسین(ع) رفتم. جلسه کمیسیون تخصصی علوم نظامی را برگزار کردم. پرونده های ارتقای علمی اساتید را برای ارائه در جلسه هیئت ممیزه دانشگاه بررسی کردیم.
ساعت 22:30 به سازمان صدا و سیما رفتم تا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو راجع به شهید حسن باقری و مسائل روز با مردم عزیز سخن بگویم.
قبل از جلسه با سردبیر و مجری برنامه در مورد چارچوب کلی برنامه صحبت کردیم. پیشنهاد داشتند در مورد برخی از مسائل سیاسی صحبت کنم که نپذیرفتم و از ورود به مسائل سیاسی داخلی اجتناب کردم.


در ابتدای برنامه راجع به شهید حسن باقری که در زمان جنگ معاون اطلاعات بنده بود صحبت کردم و گفتم شخصیت این فرمانده شهید را باید در سه بُعد اندیشه و تفکر، اخلاق و رفتار و عملکرد بررسی کنیم که او را به سطح یک انسان مطلوب اسلام و انقلاب تبدیل کرده بود.
حسن باقری یک نخبه و نابغه نظامی بود که در طراحی و فرماندهی سه عملیات بزرگ شکست حصر آبادان، فتح‌المبین و بیت‌المقدس نقش داشت.
ایشان، سردار رشید و بنده در کنار آقای رضایی طرح‌ریزی بسیاری از عملیات‌های بزرگ را بر عهده داشتیم و من می‌دیدم که حسن باقری علیرغم سن کم مانند یک فرمانده 50 ساله فکر می کند و آینده‌نگر بود.
او در ابعاد سیاسی نیز مسائل ملی و منطقه‌ای را می‌شناخت و در رابطه با با بسیجیان بسیار متواضع و خاکی بود، فرماندهان را اقناع می‌کرد، اهل سخنوری و استدلال بود و از اولین ورود خود یعنی اوایل مهر سال 59 تا روز شهادتش که 28 ماه طول کشید، کارنامه‌ای درخشان از خود برجای گذاشت.
امروز هم جوانان ما در ابعاد مختلف ازجمله مسائل علمی به یک نخبگی بالا رسیدند و بسیجیان ما نیز مانند زمان جنگ هم به لحاظ روحی و هم فکری آماده دفاع از کشورند و ای کاش دولت زمینه بروز استعداد و مدیریت را برای جوانان فراهم می‌کرد و ما شاهد یک جوان‌گرایی در بخش‌های مختلف می‌بودیم. این جوان‌گرایی در نیروهای مسلح شروع شده است، اگر این جوان گرایی در بخش های دولتی هم مد نظر باشد به پیشرفت کشور کمک خواهد کرد.
در ادامه به مسائل روز پرداختم و در اشاره به مسائل سوریه و عراق گفتم:
این حوادث و این توطئه بزرگ در سه سطح قابل بررسی است که بخش اول آن طرح‌ریزی این ماجراها بود که آمریکا بازیگری اصلی آن را بر عهده داشت. بخش دوم موضوع حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از تروریست‌هاست که توسط سعودی، اماراتی‌ها و قطری‌ها صورت گرفت و موضوع سوم بحث آموزش است که توسط ترکیه و اردن انجام شد.
در مناظرات سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا نیز خانم کلینتون به صراحت اعلام کرد که آمریکا داعش را به وجود آورده است. تروریست‌ها در 82 ماه درگیری در کشور سوریه زیرساخت‌های این کشور را نابود کردند و نفع اصلی را از این بحران رژیم صهیونیستی برد که امنیت اش را تأمین و محور مقاومت را درگیر بحران کرد. هرچند داعش در سوریه و عراق مثل یک حباب ترکیده است اما به هر حال خسارت‌های زیادی به این کشور و به محور مقاومت وارد کرد.
یکی از تأثیرات آن تضعیف محور مقاومت بود و موضوع دیگر این است که سوریه بین 300 تا 400 میلیارد دلار خسارت دید که بازسازی سوریه چند سال طول می‌کشد و عراق هم تقریباً چنین وضعی دارد و این همان چیزی است که آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل می‌خواستند. البته ایران هم تا حدودی درگیر شد و اگر تدبیر رهبری نبود ما امروز به جای جنگیدن با داعش در این کشورها، باید در مرزهایمان با آنها درگیر می‌شدیم کمااینکه شما دیدید داعش در داخل کشور هم مشکل برای ما ایجاد کرد.
مسئله اصلی امروز منطقه اتفاقی است که در غرب فرات در حال رخ دادن است و آمریکا می‌خواهد با تشکیل یک نیروی 30 هزار نفری به ایجاد یک منطقه خود مختار برای کردها در جنوب ترکیه و غرب عراق کمک کند و راهبرد اصلی آمریکا در سال جدید حفظ کانون‌های مناقشه در منطقه و حتی گسترش آن برای بهره‌وری سیاسی، اقتصادی و نظامی خود است.
آنها می‌خواهند در سوریه به کسانی که هنوز در ادلب مانده‌اند روحیه بدهند اما همان‌طور که وقتی تروریست‌ها 100 هزار نفر بودند، توسط دولت سوریه منهدم شدند این بار نیز شکست خواهند خورد و اکنون بیش از 70 درصد از خاک سوریه در اختیار دولت و ارتش این کشور است. این منطقه 20 تا 25 درصد از خاک سوریه را شامل می‌شود که البته 50 درصد از منابع و درآمدهای گازی و نفتی این کشور را در بر می‌گیرد. سوریه در این توطئه نیز پیروز خواهد شد، البته ایران و ترکیه مخالف جدی این طرح هستند، عراق هنوز موضع‌گیری نکرده و روسیه هم به طور جدی مخالف است هرچند به نظر می‌رسد ممکن است این مسئله قدری ادامه پیدا کند.
آمریکایی‌ها به هیچکدام از قوانین بین‌المللی در احترام به حاکمیت دولت‌ها پایبند نیستند و در حالی‌که سوریه هم ورود آمریکا و هم ورود ترکیه برای اشغال عفرین را محکوم کرده  بنابراین ورود آنها غیرقانونی و مخالف حقوق بین الملل و نقض حاکمیت سوریه است.
در ادامه با اشاره به تلاش آمریکایی‌ها برای دامن‌زدن به موضوع ایران‌هراسی در جهت بهره‌برداری سیاسی، اقتصادی و نظامی گفتم:
 ایران با هوشمندی می‌تواند با تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای که علاوه بر روسیه و سوریه شامل پاکستان و عراق نیز باشد در مقابل ائتلاف آمریکایی‌ها بایستد و همچنین وقتی نیروهایی مثل حشدالشعبی در عراق تشکیل شده، ما در این ائتلاف می‌توانیم از پتانسیل ملت‌ها نیز برای تقابل با آمریکا استفاده کنیم.
امروز منطقه ما عرصه تقابل و رقابت بزرگ استراتژیک آمریکا با روسیه، چین و حتی هند است که این تقابل در عرصه‌های حضور سیاسی، اقتصادی و حوزه نفوذ می‌باشد بنابراین می‌توان غرب آسیا را محل مناقشه قدرت‌های بزرگ و منطقه‌ای دانست. سعودی‌ها در یک طرف این رقابت منطقه‌ای هستند که می‌خواهند با پول زیاد و دخالت در مناطقی مثل یمن، لبنان و عراق برای خود کسب وجهه کنند که البته جواب نمی‌دهد. حتی ترکیه هم به این رقابت ورود کرده و در عمل نشان داده است با آمریکا هماهنگ است هرچند در موضوعی مثل کردها با آنها اختلاف دارد چون نمی‌خواهد یک منطقه خود مختار کردی به وجود بیاید.
این رقابت‌ها ممکن است چند سال طول بکشد و جمهوری اسلامی ایران در جهت حفظ امنیت خود و منطقه و همچنین تقویت محور مقاومت یک رقیب جدی برای آمریکاست.
سپس در خصوص مبانی اقدام ترکیه در حمله به عفرین در سوریه گفتم:
 نیروهایی در ادلب (شمال سوریه) حضور دارند که می‌خواهند به آنها قوت قلب بدهند البته ترک‌ها در استراتژی کلان با آمریکایی‌ها هماهنگ هستند و مجادله‌های آنها نیز بیشتر تاکتیکی است و آنها از مذاکرات آینده مذاکرات سوچی و حاکمیت آینده سوریه سهم می‌خواهند، البته با ایران و روسیه هم کار می‌کنند اما همیشه منافع اقتصادی خود را در اولویت قرار داده‌اند.
در پایان برنامه با مجری و عوامل عکسی یادگاری انداختم.