چهارشنبه, 08 دی 775 09:09

تبیین تاثیر نویسنده و کتاب بر تعمیق اقتدار فرهنگی و تمدن نوین اسلامی

امروز در دوازدهمین همایش پاسداران اهل قلم حضور یافتم و دقایقی با موضوع تاثیر نویسنده و کتاب بر تعمیق اقتدار فرهنگی و تمدن نوین اسلامی صحبت کردم.

چهارشنبه 23 اسفند 1396- در ابتدای سخنرانی گفتم این افتخار بزرگی است برای سپاه که پاسدارانش را به نوشتن، فکر کردن، تراوشات فکری وذهنی، ذوقی و هنری و علمی و حتی مکتوب کردن خاطرات تشویق کند.
 
طبق آمار در حال حاضر تعداد پاسداران بازنشسته سپاه بیشتر از پاسداران شاغل است؛ بیش از یک صد هزار پاسدار بازنشسته و بیش از 35 هزار شهید پاسدار داریم.‌ای کاش برای برخی از شهدای پاسدار حداقل یک کتاب می‌نوشتیم چرا که انتظارمان این است از صد هزار پاسدار بازنشسته حداقل 5 یا 10 هزار نفرشان دست به قلم شوند و بنویسند از آنچه طی این 40 سال بر ما گذشته است.
آنها که اهل علم و نوشتن هستند باید دست به قلم شوند چرا که در دانشگاه‌های مختلف جامع امام حسین(ع) دانشگاه بقیة‌الله، دانشگاه امیرالمومنین، دانشگاه نیروی دریایی و نیروی هوایی، هم اساتید و هم پاسداران زیادی را داریم که توانایی کتابت دارند.
پاسدارانی که هم اکنون در سپاه پاسداران شاغلند در صورت داشتن علاقمندی می‌توانند تراوشات علمی، فرهنگی و ذهنی خود را تبدیل به کتاب کنند؛ ‌این تولید آثار ممکن است یک شعر خوب باشد و اینکه انسان می‌تواند به آنچه می‌اندیشد اولا عمل کند و این عمل خالصانه باشد بسیار حائز اهمیت است.
البته نوشتن و کتابت کار دشواری است مگر اینکه خداوند توفیق دهد و یا نوری را به قلب انسان‌ها بتاباند تا بنویسد. در ادامه خاطره ای از حضرت علامه حسن‌زاده آملی بیان کردم که بدون قلم‌خوردگی چندین صفحه می‌نوشتند. یکی از اطرافیان ایشان عنوان می‌کرد که علامه بدون خط خوردگی می‌نویسند.
پاسداران با تشرف به لباس سپاه از حکومت، جمهوری اسلامی و از دین پاسداری می‌کنند. این شرافت بزرگی است که خداوند به هر کسی عنایت نمی‌کند. درود و رحمت خدابر پاسداران جوانی که می‌آیند در جوانی به سوریه رفته مدافع حرم می‌شوند که یکی از نمونه‌های آن شهید کمالی از پاسداران نسل جدید است. او از پاسدارانی است که کتاب هم نوشته است و در همایش امسال هم برگزیده شده است.
در ادامه به صحبت‌های ایشان در مورد آمریکا اشاره کردم که قبل از سخنرانی اینجانب، کلیپ آن در سالن مراسم پخش شد. سخنان او بسیار جالب بود و نشان می‌دهد قلبش به نور الهی روشن شده است. این نور معرفت است همان نوری که خداوند به وی اعطا نموده است.
پاسداران ما اهل فکر، معرفت، ‌ذکر، علم و عمل صالح و اهل ولایت هستند و اگر اهل قلم هم شوند عاقبت به خیر خواهند شد زیرا یکی از رمزهای عاقبت به خیری همین است اما هر کسی که از ولایت جدا شد دچار سوء عاقبت می‌شود. هر که از مسیر ولایت جدا شد خوراک گرگ‌های سیاسی و طعمه خواهد شد. سیاسیونی که جدا شدند سرنوشت‌شان این موضوع را به درستی نشان می‌دهد.
در ادامه به بحث اصلی خودم که با موضوع تاثیر نویسنده و کتاب بر تعمیق اقتدار فرهنگی و تمدن نوین اسلامی با اشاره به مولفه های تمدن اسلامی پرداختم و گفتم: فرهنگ و تمدن دو مولفه اساسی برای حفظ  هویت ملی و ارزشهای فرهنگی و اسلامی ملت بزرگ و تمدن ساز ایران است. هویت انسان‌ها و هر جامعه‌ای متاثر از فرهنگ، تاریخ و ارزشها و هنرهای آن جامعه است.
هویت ملی یک مفهوم پویا و پیش‌رونده است و جوامع مختلف بر اساس دریافتهای فرهنگی و علمی و هنری و شعر و ادبیات هویت خود را می‌سازند.
پیدایش علوم مختلف و باورهای انسانی و اعتقادی در طول زمان دستمایه شکل‌دهی اندیشه و تبدیل آن  به سازه‌های انسانی و معماریهای بزرگ از طریق کتاب شده است.
مفاهیم اخلاقی و انسانی و تاثیر آن  بر فضای فکری جامعه و رشد ارزشها و فضائل اخلاقی جامعه متاثر از آثار مکتوب انسانهای متعالی و خردمند و عارفان بحق است که جامعه را بسوی دوری از رذایل اخلاقی  و تقرب به اخلاق و رفتار اجتماعی  توام با مهربانی،  گذشت و ایثار سوق می دهند و تولید کتاب  و آثار ادبی، هنری و شعر وحماسه درگذشت زمان باعث بهبود شاخص های  زندگی فرهنگی انسان ها می شود.
اگر به تاثیر متقابل خدمات  نشر کتاب  و بعد فرهنگی هر جامعه و تاثیر آن بر هویت ملی اذعان داشته باشیم  بایستی بگوئیم اگر جامعه ای  فاقد تولیدات نشر (کتاب و مقالات و نشریات) باشد به نا چار از فضای فکری و مرجع فکری بیگانگان  تاثیر می پذیرد که در درازمدت مغلوب فرهنگی می‌شود. طی دو قرن گذشته  در مقیاس ملی در داخل کشور  و در مقیاس منطقه غرب آسیا و در مقیاس جهان اسلام سه نوع گفتمان فرهنگی سیاسی رایج شده است.گفتمان غرب گرایی با این استدلال که غرب با برتری  اقتصادی ، فناوری و نظامی به قدرت برتر جهان تبدیل شده است چاره ای جز تسلیم شدن و یا پیروی از غرب  نمی دیدید. از سوی دیگر گفتمان دیگری به نام اصلاحات در جهان اسلام در پی به روز کردن نظام آموزشی و بهبود شرایط اقتصادی خصوصا در حوزه تولید و تکنولوژی و تعامل سازنده با بلوک غرب بوده است و در ایران مرحوم میرزا تقی خان امیرکبیر پیشتاز این طیف گفتمان  و در قرن حاضر امثال مرحوم مهندس بازرگان از  چهره های شاخص  گفتمان اصلاحات و تلفیق اسلام با علوم غرب بود.
گفتمان انقلابی در جهان اسلام  در پی مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی  و غربی و بر قراری عدالت  و قسط اجتماعی   شکل گرفت که خواهان  تغییر و تحول  اساسی  در ساختار سیاسی حکومتها  و مناسبات  فرهنگی اجتماعی  و روابط خارجی بوده است. از چهره های پیشتاز این گفتمان انقلابی  سید جمال الدین حسینی اسد آبادی  و در قرن  معاصر  حضرت امام خمینی (ره)  و در حال حاضر مقام معظم رهبری  حضرت امام خامنه ای سکان دار این گفتمان هستند  و به واسطه این گفتمان انقلابی  تمدن نوین اسلامی را در بعد فرهنگی، فرهنگ مقاومت نهادینه کردیم.
فرهنگ مقاومت اسلامی از ایران به سوریه، لبنان، یمن و عراق رسانده شد . به نحوی که دولت سوریه توانست 85 ماه در برابر دشمنان مقاومت کند و این فرهنگ از ایران وارد آن سوی مرزها شد و توانست سوریه را نجات دهد. هر چند مستشاران ما هم به سوریه رفتند ولی آنها باور کرده بودند فرهنگ مقاومت جواب می‌دهد و اکنون این فرهنگ وارد منطقه شده است.
در حقیقت تمدن نوین اسلامی به معنای  تاثیر پذیری فکری ملت ها از اسلام  است  و لازمه آن تربیت نسل انقلابی با ویژگیهای شجاعت، سواد،تدیّن و دارای ابتکار و  پیش‌گام، خودباور، غیور در هر کشوری است   که انگیزه کافی برای حرکت داشته باشند.
جمعیت یک میلیارد و ششصد و بیست میلیون مسلمان  جهان اسلام با داشتن فرهنگ و تمدن اسلام پتانسیل عظیمی می باشد  و در حقیقت تمدن نوین اسلامی مورد نیاز و انتظار نخبگان و اندیشمندان از شرق آسیا از اندونزی تا شمال آفریقا است و آرزوی تمامی خردمندان جهان اسلام ، تمدن نوین اسلامی است که با عث قدرت و همگرایی ملت های مسلمان  و آینده سازی جهان اسلام  می گردد.
گفتمان انقلابی در نظام جمهوری اسلامی ایران و در بعد سیاسی  تبدیل به حکومت  مردم سالار دینی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود شده است و  جمهوری اسلامی ایران توانسته است الگوی عدالت خواهی و آزادی بخش برای جوامع اسلامی ارائه نماید و در بعد فرهنگی توانسته است فرهنگ مقاومت را بوجود آورد و گفتمان انقلابی که حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری به دنبال آن بوده اند، در مقابل دو گفتمان دیگر به گفتمان برتر و غالب در جهان اسلام  تبدیل شده است.
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر آنکه توانسته  در زمینه ارائه تمدن نوین اسلامی پیشتاز باشد ،در این زمینه الگویی برای  حکومت مردم سالار دینی  ارائه  کرده  و  در وحدت جهان اسلام گام های عملی را برداشته است.در پایان مراسم، از نویسندگان آثار برگزیده این همایش تقدیر کردیم.