چهارشنبه, 08 دی 775 09:13

تحلیل سیاسی نظامی در مورد آینده عربستان سعودی

امروز در جلسه مطالعات گروهی دانشجویان دوره دکتری دانشگاه عالی دفاع ملی، تحلیلی سیاسی - نظامی از وضعیت منطقه و عربستان سعودی ارائه دادم.

ساعت 7 صبح به مجتمع فرهنگی مذهبی ائمه اطهار علیهم السلام رفتم و جلسه هیئت مدیره این مجموعه را برگزار کردم. دکتر مرتضی طلایی مدیرعامل مجتمع اقدامات فرهنگی، آموزشی و مذهبی این مجتمع در سال 96 و برنامه‌های سال 1397 را به اعضای هیئت مدیره گزارش داد که با توجه به بضاعت مالی موجود، با برخی از آنها موافقت کردیم.
در بخشی از جلسه نظراتم را نسبت به تحولات سیاسی سال 1397 ارائه دادم و گفتم: به نظر من سال آینده فشارهای داخلی و خارجی بیشتر خواهد شد، گفتم سفر ملک سلمان را به انگلیس، مصر و ایالات متحده آمریکا دنبال کنند.
ما باید تحلیلی از وضعیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی سال آینده کشورمان داشته باشیم و براساس آن برنامه‌ریزی فرهنگی سال آینده این مجتمع را در حد خودمان انجام دهیم.گفتم در بخش جریان سازی های فرهنگی، فرمایشات رهبری را ملاک قرار دهند. سخنان حضرت آقا به خصوص در 29 بهمن امسال برای بزرگداشت حماسه قیام مردم تبریز در 29 بهمن سال 1356، و همچنین سخنان نوروزی ایشان در مشهد مقدس در اول فروردین سال آینده، باید محور کار فرهنگی این مجتمع قرار بگیرد.


 
ساعت 10 به مؤسسه رفتم و برگه های امتحانی دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه دافوس ارتش جمهوری اسلامی ایران را تصییح کردم. این ترم دانشجویان سه کلاس به تعداد 24 نفر در کلاس اینجانب حضور داشتند که تصییح برگه های آنها زمان بیشتری از سایر دانشگاهها گرفت.
بعد از ظهر به دانشگاه عالی دفاع ملی رفتم و جلسه مطالعات گروهی دانشجویان پژوهش‌محور دوره دکتری را برگزار کردم. دانشجویان فصل سوم رساله شان را ارائه دادند و اینجانب و اساتید مشاور ایرادات رساله آنها را گرفتیم. در انتهای جلسه، تحلیلی سیاسی-نظامی از وضعیت منطقه برای دانشجویان ارائه دادم و گفتم:
 
"تحلیل من این است اگر ولیعهد جوان و مغرور در عربستان قدرت را دردست بگیرد، به عنوان پادشاه عربستان آنچنان جاه طلبی پیدا می کند که با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی، یمن را یا تجزیه خواهد کرد و یا اگر بتواند به جنگ یمن خاتمه خواهد داد و پس از آن به سمت یکی دیگر از کشورهای کوچک جنوب خلیج فارس حرکت خواهد کرد، همان گونه که صدام جاه طلب، کویت را تحمل نکرد و به این کشور حمله نظامی نمود و کویت را به اشغال درآورد.
عربستان می خواهد کل کشورهای عربی جنوب خلیج فارس تحت سلطه او باشد، آمریکا و انگلیس نیز برای ماندگاری در خلیج فارس و فروش سلاح بیشتر، بایستی تنش ایجاد کنند. البته باز هم تأکید می کنم اینها تحلیل سیاسی نظامی بنده است و ممکن است اصلاً رخ ندهد. منشاء تنش و بحران در آینده خلیج فارس را پادشاهی سعودی می دانم . البته ممکن است عمر پادشاهی جدید زیاد طول نکشد".

ساعت 16:30 جلسه را تمام کردم و راهی دانشگاه علوم انتظامی امین شدم. با توجه به ترافیک سنگین تهران که در این روزهای آخر سال به اوج خود رسیده، بیش از 160 دقیقه در راه بودم. بعد از اقامه نماز مغرب در جمع بیش از 1200 نفر از دانشجویان این دانشگاه شرکت و سخنرانی کردم.
در ابتدا با اشاره به ویژگی‌های شاخص  نیروی انتظامی در ارائه خدمات مستمر و متنوع به عموم مردم گفتم: نیروی انتظامی یک نیروی پر افتخار و با ارزش، مقتدر و آبرومند است و در مجموعه نیروهای مسلح ما هیچ نیرویی به اندازه نیروی انتظامی از مرزها تا شهرها به مردم خدمت نمی‌کند.
در همین تعظیلات نوروز فراروی، در شرایطی که مردم، اصناف و مشاغل و مجموعه کشوری در ایام خاصی تعطیل هستند فعالیت این نیرو به نوعی دیگر آغاز می‌شود.
 وجود هر کدام از پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی برای ما مایه افتخار است. نیروی انتظامی مصداق آیه 29 سوره مبارکه فتح می باشد که فرموده است: أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم. نیروی انتظامی هم مردم دار و هم مردم یار است و هم در مقابل اشرار و دشمنان مسلح با اقتدار و نسبت به عموم مردم و مردم عادی بسیار مهربان و با قابلیت انعطاف برخورد می‌کند.
در قضایای اخیر انعطاف بسیاری از این نیرو دیدیم، اگرچه اعتقاد دارم اگر کسی به سمت نیروی انتظامی تیراندازی کرد نیروی انتظامی هم باید مقابله به مثل کند و واکنش مقتدرانه ای نشان داد. این نیرو در مقابل دشمنان خبیث باید قدرت تصمیم گیری داشته باشد.
در ادامه بحث اصلی خودم که تحلیل کلان دفاع مقدس بود را آغاز کردم و گفتم:
 هم اکنون 29 سال از پایان جنگ می‌گذرد و خیلی از جوانان و مردم نمی‌دانند که چرا این جنگ علیه ملت ایران آغاز شد و چگونه بر دشمنان پیروز شدیم.ملتی که تاریخ را نخوانده باشد مجبور به تکرار تاریخ خواهد شد و ما بایستی تاریخ کشور، تاریخ دفاع مقدس و حماسه و فداکاری‌های آن را بشناسیم و بدانیم که طی 39 سال گذشته سه پیروزی استراتژیک و راهبرد ی در مقیاس جهانی و منطقه ای داشتیم.
 پیروزی بزرگ در به ثمر نشاندن انقلاب اسلامی ایران و پیروزی در دفاع مقدس و جنگ هشت ساله و همچنین هم اکنون شکست داعش و جبهه ائتلاف آمریکایی صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی سه پیروزی استراتژیک و راهبردی ملت ایران در مقیاس جهانی و منطقه‌ای است.
جنگ تحمیلی پرهزینه‌ترین جنگ پس از جنگ های اول و دوم جهانی و تنها جنگ دوران دوقطبی قدرت (دوران جنگ سرد) که هردو ابرقدرت طرفدار یک طرف جنگ (عراق) بودند، بود و رژیم صهیونیستی این جنگ را به نفع امنیت و منافع خود می دید.در این جنگ ایران حداکثر 12درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را برای جنگ هزینه کرد در حالی‌که  حاکمیت عراق با ذخیره ارزی 35میلیارد دلار در آغاز جنگ و کمکهای بلاعوض و وام بین 85 تا 90میلیارد دلاری و تخصیص 57درصد از درآمد ناخالص داخلی در هزینه کرد برای جنگ پیشرو بود و دولت حاکم عراق از جمعیت 16میلیون نفری حدود یک میلیون و 600 هزار نفر تا دو میلیون نفر را در جنگ به صورت اجباری وارد کرد و از 1.5 تا 2 میلیون کارگر خارجی برای اداره امورات کشور استفاده کرد.
در حوزه هزینه‌ها و خسارات جنگ دو طرف درگیر حدود 2 هزار میلیارد دلار هزینه و خسارت متحمل شدند.
در ادامه به خصوصیات عملیات کربلای پنج پرداختم. برنامه ساعت 21:30 به پایان رسید و به منزل بازگشتم.