Print this page
سه شنبه, 26 ارديبهشت 810 18:23

بسیاری از ابرچالش های امروز کشور ناشی از عدم آمایش سرزمین مطلوب در گذشته است

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397

 صبح امروز به سازمان برنامه و بودجه رفتم. در این جلسه پنج گروه مشاور جهت آمایش سرزمین کشور برنامه های خودشان را در حضور دکتر نوبخت، دکتر پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه، کارشناسان و صاحب نظران بیان کردند. جلسه تا ظهر طول کشید، در انتهای جلسه بنده دقایقی صحبت کردم و گفتم برداشت کلی من این است که این گروههای مشاور از تغییر و تحولات محیط ملی ما و اینکه تا پنج سال آینده وضعیت داخلی ما به چه سمتی خواهد رفت، کمتر مطلع هستند. هم وضعیت فعلی را نمی دانند هم آینده برای آنها روشن نیست. آنها چالش های سیاسی، اقتصادی، جمعیتی، شهری و اجتماعی ما را در نظر نگرفته اند.
 
ما حدود10 تا 11 میلیون حاشیه نشین در کشور داریم که برنامه ای برای مهارآن امروز بیان نشد. تأثیر سیاست های آمریکا برای ایران پیش بینی نشده است. از نظر من بیشتر جهت گیری برنامه های اینها اقتصادی بود. ما با چالش های هیبریدی (ترکیبی) در کشور مواجهیم. من در مباحث این شرکت های مشاور، کمتر سخنی از رقبای استراتژیک ایران تا پنج سال آینده شنیدم و اگر هم حرفی زده شد در مورد ترکیه و عربستان بود، در حالی که عراق طی پنج سال آینده رقیب استراتژیک ما خواهد شد. من دیروز خرمشهر بودم، عراقی ها با لایروبی اروندرود مخالفت می کنند. چون در دهانه خورعبدالله دارند یک مگاپورت احداث می کنند که 100 اسکله دارد و تا دو سال آینده بزرگترین بندر خلیج فارس خواهد شد. سعودی ها چند میلیارد دلار برای این بندر دارند سرمایه گذاری می کنند. عراقی ها بیش از ما تولید و صادرات نفت خواهند داشت. به زودی تولید نفت عراق به 7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. یعنی عراق بعد از عربستان در تولید و صادرات نفت به مقام دوم خواهد رسید. آمایش سرزمین یک امر حیاتی برای آینده کشور و ملت ماست بنابراین باید برای هرگونه همکاری یا انعقاد قرارداد،  نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهیم. بسیاری از ابرچالش های امروز کشور ناشی از عدم آمایش سرزمین مطلوب در گذشته است.
 ما باید بدانیم جایگاه شرکت های خصوصی در برنامه ششم توسعه چیست. آیا ما می خواهیم هنوز هم در بخش معدن و صنعت و پیتروشیمی کار را به دولت بسپاریم؟ من که جایگاه بخش خصوصی را در برنامه های این گروههای مشاور ندیدم. واقعا فناوری های جدید حرف اول و آخر را تا پنج سال آینده خواهد زد اما در برنامه هایی که امروز ارائه شد کمتر از فناوری نوین سخنی به میان آمد. ما از تکنولوژی های جدید در بخش صنعت، کشاورزی، برق، پتروشیمی و توسعه شبکه راه آهن باید بهره مند شویم و سرعت قطارها را به بالای 200 کیلومتر برسانیم. یعنی فاصله اصفهان تا تهران 2 ساعته بشود تا سوخت کمتری مصرف شود و تلفات جاده ای کاهش یابد. در این صورت حمل و نقل مسافر و کالا ارزان تر تمام می شود.
در ادامه توصیه کردم سطح بندی آمایش سرزمین را در مقیاس شهرستان ها ببینند. گفتم شما سطح ملی، منطقه ای و استانی را دیده اید، باید شهرستان ها را هم ببینید. برخی از شهرستان های همین استان تهران جمعیت اش بیشتر از استان سمنان است. لایه های سطح بندی آمایشی را یک لایه پایین تر از استان ها بیایید. ما نظامی ها مبنای واحد نظامی را گردان می گذاریم. مبنای عملیات و کار، گردان است. حالا در سطح کشور مبنای کار حدأقل شهرستان باید باشد.
بعد از ظهر به اتفاق اعضای هیئت مدیره بنیاد مطالعات و پیشرفت نصف جهان، جلسه ای با برخی از نمایندگان استان اصفهان داشتیم. این دومین جلسه ما با موضوع حل مشکل آب اصفهان بود که به حول و قوه الهی تا سه سال آینده مقداری از مشکلات حل خواهد شد.