پنج شنبه, 12 خرداد 776 18:33

انعقاد تفاهمنامه همکاری میان اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی و مرکز مطالعات شهرداری تهران

یکشنبه 7 مرداد 1397

صبح امروز به کلینیک دندانپزشکی امام خمینی(ره) رفتم و مقدمات ایملنت یک دندان را انجام دادم. قبل از ظهر جلسه ای با سردار نایینی رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و آقای نیازی داشتم. در رابطه با جلسه آینده تاریخ شفاهی صحبت کردم. نقشه های عملیات کربلای 5 را دیدم و اصلاحات لازم را به آنها اعلام کردم.
آقای نایینی راجع به یکی از تاریخ نگاران که اخیراً موضع گیری های عجیبی می کند صحبت کرد. گفتم او را می شناسم، او مطالب تاریخ دفاع مقدس را به صورت غیر واقعی بیان کرده و از نظر من ثبات فکری ندارد. تفکر و رفتار او نوسان دارد.
گفتم وقتی ما می خواهیم از دفاع مقدس صحبت کنیم، با نگاه امروز نباید حرف بزنیم، ما باید خودمان را در 32 سال قبل بگذاریم، آن زمان ما چگونه فکر می کردیم؟ این باید بیان شود.
بعد از ظهر به سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح رفتم. اینجانب به عنوان رییس اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی مدتی قبل نامه ای به شهردار تهران نوشتم و با اشاره به ظرفیت بالای این اتحادیه و انجمن های تابعه، برای مشورت و کمک در حل برخی از مشکلات شهر تهران اعلام آمادگی کردم. شهردار تهران دکتر جوادی یگانه رییس مرکز مطالعات را مأمور پیگیری این موضوع کرد.
در حقیقت این جلسه با این هدف آشنایی شهرداری تهران با ظرفیت این اتحادیه و زمینه های همکاری برگزار شد.
سردار دکتر مدیری عضو هیئت مدیره اتحادیه و رییس انجمن سامانه اطلاعات مکانی ایران طرحی راجع به مدیریت هوشمند شهر تهران و مقابله با فرونشست زمین ارائه کرد. بنده نیز دغدغه های خودم از تهران را بیان کردم  و با اشاره به به ظرفیت بالای علمی ١٤ انجمن عضو این اتحادیه متشکل از حدود ٢٠٠٠ نفر استاد و دانشجوی مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد، زمینه هایی برای همکاری علمی پیشنهاد کردم.
این اتحادیه متشکل از «انجمن های جغرافیا و برنامه ریزی شهری ایران، انجمن جغرافیا و برنامه ریزی مرزی ایران، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران، انجمن ژئوپلیتیک ایران، انجمن مخاطره شناسی ایران، انجمن ایرانی ژئومورفولوژی، انجمن سامانه‌های اطلاعات مکانی ایران، انجمن گردشگری ایران، انجمن پدافند غیر عامل ایران، انجمن سنجش از دور، انجمن توسعه روستایی و انجمن اقلیم شناسی» است و هر کدام از این انجمن ها در حوزه تخصص خودشان می توانند برای حل قسمتی از مشکلات تهران کمک کنند.
جلسه خوبی بود و تصمیمات خوبی برای اجرایی کردن این کار اتخاذ شد.