یکشنبه, 25 دی 776 19:11

راه پیروزی در جنگ اقتصادی، از مسیر تجربه مدیریت دفاع مقدس می گذرد

شنبه 3 شهریور 1397

صبح امروز جلسه شورای حوزه دستیاری را برگزار کردم. در رابطه با تغییر معاون هماهنگ کننده و فرمانده نیروی دریایی سپاه و مسائل نیروهای مسلح صحبت شد. ساعت 9:30 جلسه فرماندهان دفاع مقدس را با موضوع پیگیری نهضت خاطره گویی برگزار کردم. سردار کوثری، سردار غلامپور، سردار قربانی، سردارغلام رضا جعفری، سردار فضلی و دوستان دیگر حضور داشتند.
در جلسه امروز سردار ظریف منش منشور سخنرانی های نهضت خاطره گویی را ارائه داد و هر کدام از فرماندهان و حاضران در برنامه، نظرات خودشان را بیان کردند. در انتهای جلسه از صمیم قلبم اظهار امیدواری کردم که این حرکت که با خلوص نیت و برای اطاعت امر حضرت آقا شروع شده، در آینده به ثمر بنشیند و برکت بگیرد.
قرار شد یک جلسه با حضور فرماندهان مؤثر دوران دفاع مقدس بگذاریم و در آن به شبهات مختلف جنگ به صورت موثق پاسخ دهیم.
 
برای تحلیل دفاع مقدس، باید جنگ تحمیلی را در سه محیط بین المللی، منطقه ای و ملی بررسی کنیم. محیط بین المللی یعنی وضعیت آمریکایی ها، اتحاد جماهیر شوروی و اروپایی ها و معادلات جهانی تأثیرگذار چگونه بوده است؟ چون ماهیت جنگ سیاسی است، برای تحلیل جنگ باید موازنه قوا و مسائل محیط سیاسی بین المللی را تبیین کرد. مثلا اینکه جنگ ما در دوره جنگ سرد انجام شد، یا اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شوروی ها به افغانستان را اشغال نظامی کردند. اینها متغیرهایی است که در سطح کلان باید مد نظر قرار بگیرد.
منظور من از محیط منطقه ای، یعنی اینکه کشورهای منطقه برای حمایت از صدام چه اقداماتی انجام دادند؟
در تحلیل محیط ملی هم یعنی به وضعیت داخلی ایران و عراق، مؤلفه های قدرت ملی دو کشور مانند وضعیت اقتصادی، سیاسی، جمعیتی، ساختار نیروهای مسلح و استعداد نیروهای زمینی، هوایی و دریایی دو طرف جنگ، کیفیت رهبری و مشروعیت و مقبولیت رهبران سیاسی در بین ملت ها باید پرداخته شود.
مثلا  نقش رهبران سیاسی دو کشور در تحلیل محیط ملی قرار می گیرد، در این سطح از تحلیل، باید به نامه تبریک حسن البکر به امام خمینی و پاسخ ایشان به نامه او، نحوه برکناری حسن البکر و نقش آمریکایی ها در معادلات سیاسی عراق را برای مخاطبان باز شود. حتی باید به اقتصاد، جمعیت و وضعیت ارتش عراق و ایران نیز در همین سطح ملی پرداخته شود.
از آنها خواستم به گذشته نپردازند، دفاع مقدس مکتب مقاومت را در لبنان و سوریه و عراق و یمن پایه گذاری کرده است.
ما در زمان جنگ، مسئله اصلی کشور را جنگ  قرار دادیم. امروز که کشور درگیر یک جنگ اقتصادی و رسانه-ای است باید مسئله اصلی کشور اقتصاد و امیدبخشی به مردم باشد. باید مسئولان ما به این باور برسند که راه پیروزی در جنگ اقتصادی، از مسیر تجربه مدیریت دفاع مقدس می گذرد. ما با همان مولفه های پیروزی دفاع مقدس در جنگ اقتصادی امروز پیروز خواهیم شد و اگر کل ارکان کشور و ملت بزرگ ما پای کار نیاید، در جنگ اقتصادی پیروز نمی شویم.
 
پس از نماز به پژوهشگاه تحقیقات راهبردی رفتم و هشتمین جلسه کمیته علمی همایش معماری دفاعی امنیتی نظام اسلامی را برگزار کردم.
سردار شکری پور دستور جلسه را یک به یک قرائت کرد و اساتید حاضر نظرات خودشان را بیان کردند.
از سازمان پدافند غیر عامل خواستم روی جنگ سایبری در این همایش کار کند. آمریکایی در حوزه سایبری پیشرفته هستند و اخیراً فرماندهی جنگ سایبری را در ارتش خودشان ایجاد کرده اند.
اساتید حاضر در برنامه در رابطه با یکی از محورها پیشنهاد داشتند که به بحث جمعیت شیعه و سنی در برخی از استان ها بپردازیم که من مخالفت کردم. گفتم اگر به این موارد بخواهیم برسیم همایش جنبه طبقه بندی پیدا می-کند،  اما به صورت کلان مانعی ندارد بحث تغییر و تحولات جمعیتی تا 10 یا 20 سال آینده در این همایش بررسی شود.
سردار شکری پور برنامه برگزاری بیش از 30 نشست علمی پیش از همایش را قرائت کرد، اینکه در رابطه با محورهای همایش این نشست ها در پژوهشگاه و یا دانشگاههای دیگر برگزار شود.
 
من گفتم اگر در اینجا تصمیمی گرفته شود، باید به آن عمل کنیم، ما مانند برخی از سیاستمداران نیستیم که حرف بزنیم و شعار بدهیم اما بدان عمل نکنیم، ما عملیاتی و اجرایی هستیم، باید معلوم باشد کدام اساتید در این نشست ها سخنرانی می کنند، راجع به چه موضوعی، با حضور چه کسانی، در چه مکان و زمانی؟ و اینکه جمع بندی این نشست ها در چه قالبی در همایش اصلی ارائه خواهد شد؟