یکشنبه, 25 دی 776 19:26

هشت سال دفاع مقدس امنیت ملی 80 سال کشور را تضمین کرد

دوشنبه 19 شهریور 1397

صبح امروز میزبان دکتر محمدرضا حافظ نیا بودم. در رابطه با مسائل انجمن ژئوپلیتیک ایران که متأسفانه دچار اختلافات درونی شده با او صحبت کردم. این انجمن راه سختی را از سال 1381 طی کرد تا به رتبه برتر وزارت علوم برسد و حیف است بخاطر برخی حواشی به تعطیلی کشانده شود. دکتر حافظ نیا از بنده دعوت کرد برای انتخابات هیئت مدیره که آذرماه برگزار می شود کاندید شوم تا با کمک اساتید محور در رشته جغرافیای سیاسی این انجمن را به جایگاه اصلی خودش بازگردانیم. البته تصمیم اصلی در مجمع عمومی که آذرماه تشکیل می شود گرفته خواهد شد.
ساعت 10 میزبان دکتر پورحسین قائم مقام معاونت سیمای جمهوری اسلامی بودم.
ساعت 12 به باغ موزه دفاع مقدس رفتم و در دومین همایش ملی تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس که به همت بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس برگزار می شد، شرکت و سخنرانی کردم.
 
گفتم در دوران دفاع مقدس علاوه بر نیروهای ارتش و سپاه  بیش از دو میلیون نفر داوطلب برای دفاع از کشور عازم جبهه‌ها شدند. ظرفیت تهدید بالاتر از استعداد ارتش و سپاه بود اما با عنایت الهی و رهبری حضرت امام در نهایت به پیروزی رسیدیم. اگرچه این پیروزی خیلی گران تمام شد. بیش از 200 هزار شهید، 300 هزار جانباز و 40 هزار آزاده بهایی بود که این ملت برای استقلال خودش پرداخت کرد ولی ارزشش را داشت چون هشت سال دفاع مقدس تضمین کننده ۸۰ سال امنیت ملی ما شد و دشمنان انقلاب اسلامی متوجه شدند اگر به ایران حمله کنند ایران نه تنها از سرزمینش دفاع می کند و متجازوان را همچون علف های هرز درو می کند، بلکه آن‌ها را تا آن طرف مرزها و دریاها تعقیب و مجازات خواهد کرد. فهمیدند ایران برای احقاق حقوقش به مرزهایش اکتفا نخواهد کرد.
اگر ملت بزرگ ایران به رهبری امام خمینی(ره) توانست در هشت سال دفاع مقدس با مدیریت جهادی و صبر و مقاومت پیروز شود در جنگ اقتصادی امروز نیز به رهبری رهبر انقلاب اسلامی و با انسجام و وحدت ملی مقاومت کرده و صبورانه پیروز خواهند شد و همه مردم هم باید در این راستا دست به دست هم دهند. ننگ باد بر کسانی که در این اوضاع اقتصادی کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار می‌کنند، دزدی می‌کنند، رشوه می‌گیرند و رشوه می‌دهند. این‌ها ضد انقلاب محسوب می‌شوند. در شرایط فعلی دولت به کمک مردم نیاز دارد تا از این شرایط عبور کند و بهتر است دولت ما هم از مسئولان انقلابی، با روحیه جهادی، کارآمد و متخصصان در هر حوزه، جوانان فارغ التحصیل و از ظرفیت دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای عبور از این وضعیت نابسامان و رسیدن به وضعیت مطلوب و کسب رضایتمندی مردم استفاده کند.
به نظر من آن‌هایی که خود را حفظ کرده‌اند و به انقلاب و ولایت فقیه و قانون اساسی کشور عزیزمان ایران و به مردم معتقدند و مردم همه به آن‌ها اعتماد دارند می‌توانند در ساختن نسل جوان کمک کنند. آن‌ها باید ضمن انتقال اندیشه و تفکر جهادی به نسل جوان ارزش‌ها و مفاهیم و علوم و معارف دفاع مقدس را به نسل جوان منتقل کنند و با عمل صالح و اخلاق و رفتار اسلامی متناسب با اقتضائات زمانی امروز تأثیر خود را نشان بدهند و نسل جوان را برای مدیریت آینده کشورمان بسازند.
در مقابل ما نیز باید احترام پیشکسوتان دفاع مقدس را حفظ کنیم. خیلی نامردی است که پیشکسوتان دفاع مقدس از جمله ارتش و سپاه و جهاد را زیر سوال ببریم. آن‌ها از همه چیزشان گذشتند و برای دفاع از کشور در جبهه‌ها حضور یافتند.
در این بخش گریزی هم به ادغام جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی زدم و از اینکه جهاد سازندگی را با وزارت کشاورزی ادغام کردند انتقاد کردم.
بعد از مراسم تعدادی از پیشکسوتان جهاد برای این صحبت از بنده تشکر کردند. واقعا جهاد سازندگی مظلوم واقع شد. آنهایی که جهاد را ادغام کردند خیلی محکم به دنبال ادغام ارتش و سپاه هم بودند که بحمدالله موفق نشدند و مقام معظم رهبری قاطعانه جلوی ادغام سپاه و ارتش را گرفتن و دستور دادند مأموریت های این دو سازمان نظامی از یکدیگر تفکیک شود که آن هم انجام شد.


در انتهای برنامه از پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل کردم و به مؤسسه بازگشتم. جلسه ای با فرزندم سید حمزه، آقای نبوی و دوستان دیگر در مؤسسه داشتم. در رابطه با هماهنگی ها و برنامه ریزی های همایش سال آینده صحبت کردیم. اینکه در همایش آینده تحولات جهان اسلام و روندهای مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام باید از دریچه نظریات امام و رهبری، جهان اسلام را معرفی کنیم خیلی تأکید کردم و آن را به عنوان جهت گیری اصلی همایش و مؤسسه دانستم.