دوشنبه, 24 -2667 23:32

سخنرانی در گردهمایی سرداران و فرماندهان همرزم استان اصفهان

پنجشنبه 19 مهر 1397

دیروز به اتفاق همسرم راهی اصفهان شدم. به برخی از اقوام و بستگان سر زدیم. امروز به دعوت سردار استکی فرمانده قرارگاه منطقه ای سیدالشهدا(ع)، در هفتمین گردهمایی سرداران و فرماندهان همرزم استان اصفهان سخنرانی کردم. عنوان صحبتم تحلیلی کوتاه از روندهای استراتژیک جهانی، منطقه غرب آسیا و ملی تا سال 1414 بود.
در ابتدا اهداف و نتایج این گردهمایی های دوستانه را این طور بیان کردم:
1.تجدید عهد و پیمان برای ثبات قدم در راه پاسداری از انقلاب اسلامی، ولایت فقیه ، دفاع از امنیت ملی کشور عزیزمان ایران  و ادامه آرمان های شهیدان
مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم
 هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم
2. تعامل و تبادل فکری و اطلاعاتی و بروز شدن نسبت به مسائل اجتماعی و فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور عزیزمان ایران و مناطق پیرامونی و مسائل امنیتی و استراتژیکی بین المللی
3. هم فکری و هم افزایی برای فهم و درک وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب در سطح استانی و در سطح ملی خصوصاً برنامه ششم که از امسال شروع شده و تا سال 1400 و همچنین سند ملی آمایش سرزمین تا سال 1414 که در سازمان برنامه و بودجه در حال تدوین است.
سپس به بحث اصلی پرداختم و گفتم جهان کنونی با سرعتی بالا به سوی جهان سال 1414شمسی(2035 م) در حال تغییر و تحول است، هیچ کشور و یا دولتی تنها ابرقدرت جهان نخواهد بود. جهان از نظر قدرت تا سال 1414 به سمت چند قطبی شدن قدرت، چندجانبه گرایی و سیالیت و ناپایداری قدرت در غرب که از سال 1750 شروع شده بود در حرکت معکوس به سمت شرق عالم بازخواهد گشت و به حول و قوه الهی قدرت آسیایی و قدرت جهان اسلام شکل خواهد گرفت. مبنای این تغییر اقتصاد و فرهنگ خواهد بود.  قدرت اسیایی مرکب از چین ، روسیه ، هند و ژاپن خواهد بود و اشاره کردم به سخنان مقام معظم رهبری که (ما نگاهمان به شرق باشد) یعنی سیاست خارجی و اقتصاد کشورمان را به سمت توسعه روابط با هند، چین ، روسیه و ژاپن قرار دهیم .
سیاست یک جانبه گرایی ترامپ رییس جمهور آمریکا در اقتصاد شکست خواهد خورد، سیاست آمریکا در خروج از برجام و تحریم ایران هم به فضل الهی و با عنایت خاص حضرت بقیه الله الاعظم شکست خواهد خورد.