یکشنبه, 25 دی 776 20:10

برگزاری جلسه شورای تخصصی نهضت خاطره گویی دفاع مقدس

یکشنبه 22 مهر 1397

صبح امروز جلسه شورای تخصصی نهضت خاطره گویی دفاع مقدس را با حضور نمایندگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع، بنیاد حفظ آثار برگزار کردم. برنامه سخنرانی های فرماندهان در میان کارکنان نیروهای مسلح وروند اجرای نهضت خاطره گویی صحبت کردیم. منشوری برای جهت دهی سخنرانی فرماندهان آماده کرده ایم. در ماه چندین برنامه در تهران و شهرستان ها در این رابطه برگزار می شود که اینجانب و حدود 25نفر از  فرماندهان دوران دفاع مقدس در آنها شرکت می کنیم. به واسطه این برنامه ها، محتوای زیادی از خاطرات و شرح عملیات های دفاع مقدس گردآوری خواهد شد که برای نسل های آینده مفید خواهد بود. به همین دلیل به فکر راه اندازی یک سایت اینترنتی هستیم تا علاوه بر کارکنان نیروهای مسلح، عموم مردم به ویژه نسل جوان در جریان مسائل آن زمان قرار بگیرندو انشالله بتوانیم در ساختن نسل جوان تاثیرگذار باشیم ، نسلی که هم اکنون اکثریت سنی جامعه ما را تشکیل میدهند . ما سال 57جمعیت کشور مان 36میلیون نفر بوده و در بهمن ماه امسال از مرز جمعیتی 82میلیون نفر فراتر رفتیم.یعنی جوانان زیر چهل سال ما چگونگی پیروزی انقلاب اسلامی را ندیده اند و در دوران دفاع مدس در سنین پایینی بوده اند و چگونگی آستانه تحمل و صبر و مقاومت ملی مردم و نصرتهای الهی و رهبری حضرت امام خامنه ای را ندیده اند و یا کمتر بخاطر میاورند ، ساختن این نسل یعنی عبور از پیچ  تاریخی ایران و منطقه غرب آسیا و تبدیل ایران به قدرت اول منطقه به حول و قوه الهی.
ساعت 10 میزبان دکتر علی بخشی مسئول مرکز تاریخ شفاهی وزارت امور خارجه بودم. ما در مؤسسه اینده پژوهی جهان اسلام قصد داریم از تجربیات سفرای سابق ایران در کشورهای اسلامی استفاده کنیم، از آقای علی بخشی خواستیم ارتباط ما را با این سفرا برقرار کند.
آقای پلارک رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات برای ناهار به دفتر آمد. بنده به اتفاق همسرم قصد داریم در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی شرکت کنیم. از آقای پلارک خواستم ملزومات این سفر را با هزینه شخصی اینجانب مهیا کند.
ساعت 16 به خانه اندیشمندان علوم انسانی رفتم. جلسه هیئت مدیره اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی با روسای انجمن های تابعه برگزار شد. بنده به عنوان رییس اتحادیه به اساتید حاضر خیر مقدم گفتم.
 
هدف برگزاری این نشست را ارائه گزارش عملکرد اتحادیه توسط دبیر اتحادیه و آشنایی با توانمندی های انجمن های علمی برای اجرای پروژه های تحقیقاتی بیان کردم.
گفتم این اتحادیه برای انجمن ها یک فرصت است، و از آنها خواستم تا پایان مهرماه اطلاعات جامع و کاملی از توانمندی های خودشان که در قالب پروژه به کمک سازمان های کشوری می آید، ارائه دهند. من اعتقاد دارم این انجمن های علمی توانایی حل برخی از مشکلات مردم و کشور و تبدیل علم به ثروت را دارند و ما به عنوان اتحادیه می توانیم به عنوان حلقه واسطه پیوند جامعه نخبه علوم جغرافیایی با نهادهای اجرایی نقش آفرینی کنیم.