دوشنبه, 24 -2667 23:38

سفر به کربلای معلی در ایام اربعین حسینی

27 مهر الی 3 آبان 1397

به فضل و توفیق الهی، از تاریخ 27 مهرماه مطابق نهم صفر تا سوم آبان ماه (پانزدهم صفر) به اتفاق همسرم برای حضور در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی از نجف به کربلا و زیارت عتبات عالیات به عراق سفر کردیم.
این یک سفر معنوی و روحانی برای تجدید عهد و پیمان با اهل بیت عصمت و طهارت و تقویت روحیه ایمانی و آمادگی فداکاری در راه دین و ولایت و ارزشهای انقلاب اسلامی بود.
حضور چندین میلیونی شیعیان جهان در مراسم اربعین و حضور اهل سنت، سیل خروشان راهپیمایی عظیم شبانه-روزی مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت، به واقع یک کنگره عظیم جهانی است. حبّ اهل بیت عصمت و طهارت و تجلیل از  بزرگترین حماسه  فداکاری در طول تاریخ بشری یعنی حماسه حضرت حسین ابن علی علیه السلام و اهل بیت و اصحاب ایشاندر سال 61هجری قمری ، رویداد عاشورا درسرزمین کربلا و حوادث پس از آن باعث جمع شدن میلیون¬ها عاشق، بلکه مجنون اهل بیت در سرزمین کربلا می شود.حقیقتا این بزرگترین راهپیمایی معنوی جهانی است که در تاریخ و جهان نظیر ندارد.
از برکات این راهپیمایی زمینه سازی برای شناخت و درک پیام ظهور حضرت حجت است، یاد نقل قولی از  حضرت آیت الله ناصری دولت آبادی از علمای ربانی استان اصفهان افتادم، ایشان فرمودند یکی از شعارهای حضرت مهدی (عج) در زمان ظهور در کنار خانه کعبه آن است که می فرمایند: «انا ابن الحسین» (من فرزند حسین ام). بنابراین تا قبل از ظهور، مردم جهان باید امام حسین(ع) را بشناسند و این راهپیمایی عظیم ، زمینه¬ای برای شناخت مردم جهان از امام حسین و درک پیام حضرت مهدی است.
در طول راهپیمایی افرادی را دیدم که جانباز بودند و یک پا نداشتند، اما  با آن¬چنان شور و حالی با عصا در حال پیمایش راه عشق بودند. حضور مردان و زنانی جوان، مسن و بچه های کوچک به همراه مادرانشان، قابل وصف کردن نیست.
از نجف تا کربلا حدود 84 کیلومتر راه بود. در طول این مسیر صدها موکب توسط اهالی شیعه عراق و ایران برای استقرار و استراحت و برای غذا دادن و انواع پذیرایی به صورت مجانی از زائران امام حسین (ع) وجود داشت.
حتی دختر خردسال حدود 6 ساله ای را دیدم که یک جعبه  دستمال کاغذی به¬دست گرفته بود  و به زائران تعارف می کرد .یعنی هر کس با هر چیزی که داشت پذیرایی می کرد و اصرار هم می کردند که زائران حتما از شیر داغ – چای و قهوه و انواع غذاهای آنها بهره مند شوند.
در موکبی که شب را استراحت کردم  از اهالی کشورهای مختلف بودند، در طول این شش روز ندیدم در مسیر تصادفی شده باشد والبته از بغداد به کاظمین و سامرا و از سامرا به نجف با وجود تراکم جمعیت چند میلیونی با توجه به نبودن جای مناسب برای نماز ندیدم افراد با هم نزاع کنند. حال و هوای این روزها در سرزمین کربلا، جلوه ای از مدینه فاضله ای است که توسط منجی عالم بشریت در جهان ایجاد خواهد شد. اینکه میلیون ها انسان با عشق و انگیزه به سمت یک هدف واحدکه همان بیعت با امام حسین علیه السلام و زیارت قبر مطهر فرزند رسول خدا است حرکت می کنند. برای استراحت، اسکان و خوردن غذا پولی پرداخت نمی شود، نزاع و درگیری و دزدی و دروغ و غیبت در این مسیر معنوی سرنمی زند، همه مردم برای کمک به یکدیگر از هم سبقت می گیرند، جایگاه و پست و مقام و ثروت در آن اجتماع نورانی رنگ می بازد و همه زائران از هویت واحدی برخوردارند. شیعیان سراسر جهان از کشورهای اروپایی و آمریکایی گرفته تا آسیا و آفریقا، خودشان را در هویت زائر به سرزمین کربلا می رسانند، واقعاً زبان ما از توصیف حقیقت این کنگره عظیم جهانی قاصر است و باید خدا را شکر نمود که در این برهه از زمان که این حرکت تاریخی و پرمغز به اوج خود رسیده، ما را قطره ای از سیل خروشان  انسانهای عاشق از سراسر دنیا و دریای بی کران بصیرت حسینی شده است. به واقع چه اتفاقی رخ داده؟ این گردهمایی بزرگ را اگر با لایه های دیگری از رویدادها و حوادث زمان تحلیل کنیم، متوجه می شویم  مسیر جهان به سمت غلبه نور بر زور پیش می رود و نشانه ها و بروندادهای آیات قرآن و روایات اهل بیت در مورد دوران غیبت حضرت مهدی(عج) یک به یک در حال رخ دادن است.
اینجانب در کنار زیارت از عتبات عالیات، یک روز در بغداد بودم و جلسه ای در سفارت ایران با سفیر محترم جناب آقای مسجدی راجع به وضعیت عراق و انتخاب هیئت وزیران توسط پارلمان عراق داشتم، همان روز آقای دکتر عادل المهدی و 14 وزیر پیشنهادی  از پارلمان عراق رای اعتماد گرفتند. به آقای مسجدی توسعه روابط راهبردی و همه جانبه ایران و عراق را سفارش کردم از جمله اتصال زیرساخت های ایران به عراق و اینکه عراق میتواند سالانه بیست میلیارد دلار از ایران واردات داشته باشد که هم اکنون ده میلیارد دلار است و ترکیه به عراق بیشتر از ایران صادرات دارد .
در نجف اشرف به دیدار حجت الاسلام و المسلمین قپانچی امام جمعه نجف اشرف رفتم و صحبت کوتاهی با همدیگر داشتیم و از محضر ایشان استفاده معنوی کردم .
در ادامه سفر از ستاد بازسازی عتبات عالیات و اقدامات مهندسی این ستاد در بازسازی حرم امام حسین(ع) بازدید داشتم .حقیقتا یک کار اساسی مهندسی برای 200 سال آینده و شاید هم بیشتر در حال انجام است که هزینه های طراحی و اجرا آن عمدتاً توسط مردم عزیز ایران انجام می شود.
 اعتقاد بنده آن است که خون شهداء دفاع مقدس و اشک چشم مردم ایران راه کربلا را باز کرد و امیدواریم که خون شهداء مدافع حرم هم راه قدس را باز کند و جمله عارفانه حضرت امام (ره) که فرمودند: «راه قدس از کربلا می گذرد» به حول و قوه الهی تحقق پذیرد.