یکشنبه, 25 دی 776 20:15

رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی از سنندج تا خرمشهر

شنبه 12 آبان 1397

امروز صبح مراسم رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی اینجانب با عنوان از سنندج تا خرمشهر به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد. این کتاب محصول 28 جلسه مصاحبه اینجانب از سال 1392 تا سال 1395 و حاوی خاطرات و تجربیاتم از جنگ کردستان تا مقطع آزادسازی خرمشهر در عملیات الی بیت المقدس است و به فیض الهی و توفیق الهی به شرط حیات جلد و دوم و سوم آن را تا مقطع پایان دفاع مقدس در سالهای آینده منتشر خواهیم کرد.
 
در این مراسم دکتر دارابی معاون امور استان های سازمان صدا و سیما، سردار دکتر نایینی رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و دکتر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سخنرانی کردند.
در انتهای برنامه اینجانب صحبت کوتاهی داشتم و گفتم نخستین رابطه بین سنندج و خرمشهر، مظلومیت است. مردم هر دو منطقه در ابتدای جنگ مورد ظلم واقع شدند و هنوز چند روز از جنگ نگذشته بود که تعدادی شهرهای غربی کشور ما به دست ضد انقلاب مسلح افتاد.
آنها از مردم کردستان باج می گرفتند و به مال و ناموس مردم کردستان تجاوز می کردند. کومله ها در بیانیه-هایشان می¬گفتند تا تحقق کامل انقلاب دموکراتیک به رهبری خلق کارگر تن به مذاکره نخواهیم داد. مردم کردستان در سه مقطع مورد مظلومیت قرار گرفتند، در مقطع اول این تهاجم ها با حمله گروهک ها به شهرهای کردستان آغاز شد، مرحله دوم هم غائله پاوه بود و مرحله سوم هم از اردیبهشت تا شهریور سال 59 که به جنگ کرستان معروف است مربوط می شود.
اینجانب و حدود 200 نفر از پاسداران و بسیجیان سپاه استان اصفهان که در اردیبهشت سال 1359 وارد فرودگاه سنندج شدیم، مورد استقبال پیشمرگان کرد قرار گرفتیم و در آن زمان با لطف خداوند متعال توانستیم پس از 23 شبانه روز جنگ سخت، شهر سنندج را آزاد کنیم.  در 23 اردیبهشت ماه سال 59 به کمک نیروهای پاسدار و بسیجی که از تهران ،مشهد ، شیراز و تعداد دیگری از شهرها آمده بودند .
‌پس از آزادسازی سنندج، مردم از پاسداران و نیروهای مدافع شهر استقبال کردند تا قبل از جنگ ما فقط در کردستان حدو 500 شهید دادیم که نیمی از این تعداد مربوط به شهر سنندج می شد.
در این هنگام که ما هنوز از جنگ کردستان فارغ نشده بودیم، ارتش عراق به خوزستان حمله کرد. عراقی ها تمام شهر خرمشهر  را نابود کردند و روی دیوارهای باقی مانده از ساختمان های شهر نوشتند، ما آمده ایم که بمانیم. مردم خرمشهر مجبور به ترک شهر شدند و شهری که مردم در آن نباشد، تبدیل به شهر ارواح می شود. در آن زمان آزادسازی این شهرها بسیار سخت با وحدت بین رزمندگان ارتش و سپاه و بسیج خرمشهر آزاد شد.
در اسناد منتشر شده از لانه جاسوسی آمریکا مشخص شد که آمریکا از این گروه های تجزیه طلب در کردستان حمایت و آنها صدام را برای حمله به ایران تحریک کردند. از کودتای مرداد سال 32 تا سرنگونی شاه در سال 57  همه چیز ایران در اختیار آمریکا بود و همه جنایات شاه با تایید آنها انجام می شد.کارنامه سیاه اقدامات آمریکایی ها در 40 سال گذشته نشان می دهد آنها طی این سال ها ما را تحت فشار گذاشتند. در این40  سال آمریکا هر توانی داشت به میدان آورد و شکست خورد و اکنون آنها مجبور هستند از منطقه غرب آسیا عقب نشینی کنند. قدرت آمریکا رو به افول است و با شکل گیری محور مقاومت و الگو‌گیری از بیانات رهبر انقلاب و حضرت امام (ره) ملت ها سرنوشت خود را رقم خواهند زد. آمریکایی ها از ملت ایران شکست خورده اند وما آنقدر قدرتمند شده ایم که  دیگر نمی توانند بر ما غلبه پیدا کنند.
 پس از سخنرانی اینجانب از تعدادی از پیشمرگان کرد تقدیر و از کتاب از سنندج تا خرمشهر رونمایی کردیم.
بعد از ظهر به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رفتم و در اندیشکده مطالعات آمایش این مرکز در مورد موقعیت ژئوپلیتیکی ایران سخنرانی کردم و به سؤالات اساتید پاسخ گفتم.