جمعه, 12 اسفند 776 11:47

خداوند یک مأموریت دیگری بر دوش ما و شما گذاشته که در روز خطر جانانه از این انقلاب و مردم دفاع کنیم

شنبه 11 اسفند 1397

ساعت 7 صبح جلسه شورای حوزه دستیاری را برگزار کردم. ساعت 9 به دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین رفتم و تا ساعت 17 چند برنامه در آنجا داشتم.
ابتدا در گردهمایی اعضای هیئت علمی، کادر و دانشجویان دانشگاه سخنرانی کردم و از آنها خواستم سه موضوع رویدادها، روندها و راهبردها را در مقیاس جهانی و منطقه‌ای و ملی مورد مطالعه، کنکاش، تحقیق و پژوهش قرار دهند.
خصوصاً رویدادهای تاثیرگذار بر معادلات جهانی و منطقه‌ای پس از جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵ میلادی) مانند بوجود آمدن یک رژیم جعلی و اشغالی در سرزمین فلسطین در سال ۱۹۴۸ توسط انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها که عامل بسیاری از جنگ‌ها و تنش‌ها و ناامنی‌ها طی بیش از هفتاد سال گذشته در منطقه غرب آسیا بوده است، تا انقلاب‌های مردم هند در سال ۱۹۴۷ و شکل‌گیری استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ و انقلاب کمونیستی چین در سال ۱۹۴۹ و انقلاب مردم کوبا در سال ۱۹۵۹ میلادی و در نهایت پیروزی انقلاب کبیر اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی (۱۹۷۹ میلادی) به رهبری حضرت امام (ره) اولین انقلابی بود که نظام دو قطبی قدرت را نفی کرد.
امام بزرگوار و مقام معظم رهبری، قطب قدرت جدیدی را مبتنی بر فرهنگ و تمدن جدید اسلامی و خیزش و بیداری سیاسی و مردم سالاری دینی که فرضیه‌ای جدید در مکاتب سیاسی و دولت سازی است را پایه‌ریزی کردند و جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی هم اکنون پس از چهل سال در همین مسیر، مکتب مقاومت اسلامی را در منطقه غرب آسیا شکل دهی کرده است.
نظریه مقاومت یک نظریه قابل اتکا و قابل تکثیر از نظر علمی و عملی است و همان نظریه‌ای است که در سوریه و عراق و یمن توانمندی خود را برای شکست ائتلاف آمریکایی، غربی – صهیونیستی و عربی نشان داد.
ما و جبهه مقاومت باید راهبرد دشمنان جهانی مثل آمریکایی‌ها و منطقه‌ای مثل صهیونیست‌ها و برخی از کشورهای عربی در جنگ اقتصادی و نیابتی و فرهنگی در منطقه را تا چند سال آینده به خوبی بشناسیم و از این رویدادها و روندها راهبرد آنان را درست تشخیص بدهیم و یک اجماع و فهم مشترک در سطوح بالای کشور برای مقابله دراز مدت با آنها داشته باشیم و این‌طور نباشد که برخی در کشور آمریکا را دشمن ندانند.
با اطمینان می‌گویم که این روندها نشان می‌دهند که قدرت آمریکا رو به افول است و آمریکایی‌ها می‌دانند که ضعیف شده‌اند و دیگر ابر قدرت جهان نیستند، آنها اگر می‌توانستند دولت بشار اسد را ساقط می‌کردند.
آقای ترامپ دنبال تجاری سازی امنیت در منطقه و در جهان است و او به برخی از کشورهای عربی منطقه اعلام کرده اگر می‌خواهید آمریکا در منطقه حضور داشته باشد و امنیت شما حفظ شود باید هزینه کنید و تمام استراتژی ترامپ در منطقه و جهان در راستای منافع اقتصادی دولت آمریکا و بر علیه امنیت و استقلال سیاسی ملت‌ها و دولت‌ها است.
مسائل ونزوئلا و دخالت آمریکا در سرنوشت مردم ونزوئلا که بر خلاف تمامی قوانین و حقوق بین‌الملل است از جمله این مسائل است، این در حالی است که آقای ترامپ نمی‌داند که دیگر دوره ابر قدرتی و سلطه‌گری بر دولت‌ها و ملت‌ها سپری شده است.
در پایان از دانشجویان خواستم حداقل تاریخ دویست ساله ایران و منطقه غرب آسیا را مطالعه کنند و با آینده پژوهی به ساختن آینده فکر کنند، توصیه کردم بیانیه راهبردی حضرت آقا پس از راهپیمایی عظیم میلیونی را چند مرتبه بخوانند، رسالت دانشگاه و دانشجو و استاد و سپاه پاسداران را از این بیانیه استنتاج کنند و به پنجاه سال آینده و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و ساختن فرهنگ و تمدن جدید اسلامی فکر کنند و آن‌را تبدیل به برنامه عملی در سطوح خودشان کنند.
به اعتقاد من تبدیل ایران به قدرت اول منطقه‌ای حاصل توجهات چهارده معصوم و در سایه رهبری امام خامنه‌ای است ، هم اکنون ایران اسلامی تبدیل به قدرت اول منطقه غرب آسیا شده است و تاثیرگذار در معادلات جهانی است و ایران اسلامی آنقدر قوی شده است که هیچ قدرت نظامی فرا منطقه‌ای نمی‌تواند به ایران آسیب برساند.
سپاه پاسداران و نیروهای مسلح ما باید با حمایت دولت هر سال قوی‌تر شوند و نباید از مکر و حیله دشمنان غافل شویم، خصوصاً صهیونیست‌ها و برخی از دولت‌های ضعیف ولی جاه طلب جنوب خلیج فارس که تفکر اشتباهی نسبت به ایران به آنها تلقین شده است.
پس از پایان مراسم بازدیدی از مرکز علوم و معارف دفاع مقدس دانشگاه داشتم.
ساعت 14 جلسه فرماندهان راوی دفاع مقدس را در راستای برنامه های نهضت خاطره گویی برگزار کردم. سردار علی فضلی، سردار محمد کوثری، سردار ظریف منش، امیر سرتیپ سید حسام هاشمی، امیر سرتیپ کوچکی، حجج الاسلام حاجی صادقی و محمدحسنی، سردار شکارچی، سردار فتحیان و سایر فرماندهان یگان های دوران دفاع مقدس در برنامه حضور داشتند.
 
در مورد فرمان حضرت آقا به اینجانب برای نهضت خاطره گویی و کارهایی که در این زمینه انجام داده ایم و برنامه های سال آینده توضیحاتی به فرماندهان دادم و از آنها خواستم به این حرکت بپیوندند. از ارتش و سپاه، وزارت دفاع، ناجا و بسیج خواستم برنامه آموزشی خودشان را تا آخر سال ارسال کنند. از آنها خواستم 3 تا 5 نفر که افرادی توانایی خاطره گویی دارند را معرفی کنند. ما قبلا این حرکت را با 25 نفر شروع کردیم امسال به 50 نفر رساندیم و ان شاءالله قصد داریم سال آینده این تعداد را به 100 نفر واجد شرایط افزایش دهیم. این نهضت خاطره گویی یک کار دلی است و با هیچ سازمانی موازی کاری ندارد.
از آنها خواستم دفاع مقدس را با جبهه مقاومت پیوند بدهند. شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند، شهدای مدافع حرم راه قدس را باز خواهند کرد. این مسیر ایران، عراق، سوریه و لبنان به قدس منتهی خواهد شد.
در مورد مکتب مقاومت با مخاطبان صحبت کنید. بالاخره از این دفاع مقدس مکتب مقاومت ساخته و منشأ تحولات بزرگ منطقه شد. از شما می خواهم در سخنرانی هایتان به نسل جوان امید بدهید. بیانیه گام دوم را برای جوانان تبیین کنید. من خودم تا حالا سه مرتبه به طور کامل آن را مطالعه کرده ام و این بیانیه را راهبردی برای 10 سال آینده انقلاب اسلامی می دانم.
گفتم افرادی که بالا و پایین سخن می گویند را قبول ندارم. حقیقت جنگ را نباید قلب کرد، دروغ نباید گفت، غلو نباید کرد. سیاست ما در نهضت خاطره گویی این است که افراد خاطره گو خودشان باید در جنگ حضور داشته باشند، اهل مطالعه باشند، صادق باشند. اینکه می گویم اهل مطالعه باشد برای شناخت دقیق تر و کسب اطلاعاتی است که به او کمک می کند تحلیل جامع تری از دفاع مقدس داشته باشد.
خاطره ای برای آنها بیان کردم، چند ماه قبل با یکی از فرماندهان لشکرها در مورد یکی از عملیات های دفاع مقدس صحبت می کردم، دیدم او صرفا با نگاه خودش رفتار دشمن و صحنه نبرد را تحلیل و بیان می کرد و بسیاری از واقعیات و مسائل کلیدی را نمی دانست. مثلا عقب نشینی یکی از لشکرهای عراق را به اشتباه تحلیل می کرد، در حالی که آن لشکر عقب نشینی نکرد، بلکه چون فکر می کرد ما قصد داریم بصره را تصرف کنیم، تغییر موضع داد. این نکته ای است که در سطح عالی جنگ و با تحلیل کلی جبهه ها مشخص می شود، در حالی که آن فرمانده محترم لشکر صرفا در سطح عملیاتی به موضوع می نگریست. بنابراین چون بسیاری از مسائل جنگ فراتر از سطح آن لشکر رقم خورده،آن فرماندهان باید اسناد جنگ را مطالعه کنند. ما جنگ ها را به سه دسته تقسیم می کنیم. سطح راهبردی، سطح عملیاتی و سطح تاکتیکی. سطح راهبردی مربوط به فرماندهانی است که در جلسات شورای عالی دفاع، جلسات سران قوا و قرارگاه مرکزی خاتم شرکت می کردند. سطح عملیاتی رده فرماندهان نیروها است، سطح تاکتیکی مربوط به فرماندهان لشکرها و تیپ هاست. شاید فرماندهان هر کدام از این سطوح، اطلاعاتی از سطوح بالاتر از خودشان نداشته باشند، در این صورت در ارائه تحلیل دچار خطا خواهند شد.
 
در انتهای صحبتم از آنها سؤال کردم آیا به این فکر کرده اند که چرا خدا ما را شهید نکرد؟ فلسفه زنده ماندن ما چیست؟
من به این موضوع فکر کرده ام و دو دلیل به ذهنم می رسد. اول اینکه خدا ما را پس از جنگ نگه داشت تا ببیند در 30 سال پس از جنگ تغییری در اندیشه و تفکر ما رخ می دهد؟ آیا دنیا ما را مجذوب خودش می کند؟ آیا از خط رهبری و شهدا خارج می شویم؟ این آزمون سختی است. جهاد اکبر خیلی سخت است.
دلیل دومی که به ذهنم می رسد این است که خداوند یک مأموریت و رسالت دیگری بر دوش ما و شما گذاشته که در روز خطر جانانه از این انقلاب و مردم دفاع کنیم.