Print this page
جمعه, 12 اسفند 776 12:10

مسئولان اجرایی کشور اگر فهم استراتژیک دارند، باید خطوط انتقال نفت را به بندر جاسک و حتی چابهار برسانند

پنجشنبه 23 الی جمعه 24 اسفند 1397

صبح امروز به اتفاق سردار محمدزاده، سردار رزمجو فرمانده سپاه استان بوشهر و سردار زیراهی فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه، به برازجان رفتم و در یادواره یاد یاران سخنرانی کردم.
گفتم ادامه راه نورانی شهدا و رسالت سترگ رزمندگان دوران دفاع مقدس در گام دوم انقلاب برعهده جوانان است. جوانان ایران اسلامی با صلابت و توکل بر خدا راه انقلاب را ادامه می دهند.
مردم دلیر و هوشمند و جوانان تحصیلکرده و خواهران و برادرانی که زیر 40 سال سن دارند بدانند که هیچ کار بزرگی جز با تلاش صبر و مجاهدت حاصل نمی شود.
صحنه های مبارزه و دفاع مقدس هم اکنون به شکل دیگری ادامه دارد. استکبار جهانی دشمن اسلام ناب محمدی و انقلاب اسلامی است و نبرد علیه کشورمان را در قالب جنگ اقتصادی و عملیات روانی پیگیری می کند و می خواهد ملت ایران را تسلیم اراده سیاسی خود کند .
پس از مراسم به بندر گناوه رفتم. شب را در آنجا استراحت کردم و صبح جمعه با شناور راهی جزیره خارک شدم. بعد از 12 سال بازدیدی از جزیره، اسکله تی و ترمینال عظیم نفتی خارک داشتم.
در این بازدید باز هم دغدغه همیشگی خودم را به مدیران ترمینال نفتی خارک مطرح کردم و آن را به صورت مکتوب نیز ثبت نمودم. همچنان بیش از 90 درصد نفت ایران از طریق این جزیره صادر می شود و این موضوع در زمان جنگ خیلی برای ما دردسر ساز شد و امروز نیز این وابستگی و اتکا به خارک را از نظر دفاع استراتژیک در جنگ های احتمالی آینده نقطه ضعفی آشکار می بینم.
باز هم توصیه و دغدغه خودم را تکرار می کنم:
مسئولان اجرایی کشور اگر فهم استراتژیک دارند، باید خطوط انتقال نفت را به سرعت و با قبول هزینه های لازم به بندر جاسک و حتی چابهار برسانند و از این دو نقطه نفت را صادر کنند. من نمی دانم کدام عقل سلیمی می پذیرد که بیش از 90 درصد نفت یک کشور از طریق یک جزیره در قلب خلیج فارس صادر شود، آن هم در شرایطی که ما بیش از 2100 کیلومتر ساحل در جنوب کشور داریم.
به طور مشخص پیشنهاد می کنم مسئولان محترم اجرایی کشور طرح ریزی انتقال خطوط انتقال نفت، گاز، خطوط ریلی و خطوط انرژی ایران را از  مسیر راهبردی ایران، عراق، سوریه به مدیترانه انجام دهند و تا یک دهه آینده آن را به عمل برسانند.
شنبه 25 اسفند به تهران بازگشتم.