سردار سرلشکر پاسدار دكتر سيد يحيي صفوي که با خبرنگار مهر در خصوص اقدام تروريستي گروهک ضد انقلاب در استان سيستان و بلوچستان که منجر به شهادت جمعي از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از جمله سردار نورعلي شوشتري جانشين فرماندهي نيروي زميني سپاه و فرمانده قرارگاه قدس انجاميد سخن مي گفت، ضمن تبريک و تسليت به مناسبت شهادت اين فرماندهان ارشد سپاه اظهار داشت: سردار شوشتري از جمله سرداران با سابقه دوران دفاع مقدس بود که جايگزين کردن شوشتري امروزکار سختي است .

سردار سرلشکر پاسدار دكتر سيد يحيي صفوي که با خبرنگار مهر در خصوص اقدام تروريستي گروهک ضد انقلاب در استان سيستان و بلوچستان که منجر به شهادت جمعي از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از جمله سردار نورعلي شوشتري جانشين فرماندهي نيروي زميني سپاه و فرمانده قرارگاه قدس انجاميد سخن مي گفت، ضمن تبريک و تسليت به مناسبت شهادت اين فرماندهان ارشد سپاه اظهار داشت: سردار شوشتري از جمله سرداران با سابقه دوران دفاع مقدس بود که جايگزين کردن شوشتري امروزکار سختي است .


اين شهيد کسي بود که از اواخر سال 1358 تا اواسط سال 1359 يعني قبل از آغاز دوران دفاع مقدس به اتفاق پاسداران دلاوراستان خراسان در آزادسازي سنندج و ديگر شهرهاي کردستان نقش بسزايي داشت. وي از جمله فرماندهان ارشد دوران دفاع مقدس به حساب مي آيد که با همرزمان خود از استان خراسان از ماههاي اول جنگ  به مناطق عملياتي جنوب آمدند و توانستند در آن دوران نقش آفريني بسزايي داشته باشند.


وي افزود: شهيد شوشتري از جمله اولين فرماندهان استان خراسان است که فرماندهي عمليات اكثر عمليات هاي هشت سال دفاع مقدس را نيز در کارنامه او شاهديم. شهيد شوشتري کسي بود که در عملياتهاي جنوب و غرب کشور شرکت داشت و همواره تاثيري بسزا در آن دوران ايفا مي کرد. شوشتري از جمله فرماندهاني بود که بسيار شجاع، خردمند و صبور بود به طوريکه در سنگين ترين مراحل دوران دفاع مقدس بنده به ياد ندارم که وي يک بار عصباني شده باشد که همين امردر قدرت تصميم گيري او تاثير گذاشته باشد.


دستيار ويژه رهبر معظم انقلاب اضافه  کرد: شهيد شوشتري از جمله فرماندهان انقلابي و شجاع سپاه بود که هيچ گاه در برابر فشارهاي دشمن از خود ضعف نشان نداد بعد از جنگ هم، اين شهيد بزرگوار هيچ گاه آسوده نبود و ميدان مجاهدت را رها نکرد به طوريکه فرماندهي قرارگاه حمزه سيد الشهدا درشمال غرب، جانشين فرماندهي نيروي زميني سپاه در دوران شهيد احمد کاظمي را بر عهده داشت و اين آخرين ماموريت وي بود که به عنوان فرمانده قرارگاه قدس عازم جنوب شرق کشور شد.


سردار صفوي ادامه داد: شهيد شوشتري کسي بود که براي برگزاري کنگره شهداي استان خراسان بسيار تلاش  کرد و از کساني که در اين راه اين شهيد بزرگوار را همراهي مي کرد دکتر قاليباف است و قرار بود تا امسال اين کنگره برگزار شود که دست بر قضا تقدير بر آن شد تا سردار شوشتري به خيل عظيم همرزمان شهيد خود بپيوندد. به عبارتي ديگر مي توان گفت" شوشتري ستاره درخشان  شهيدان استان خراسان است."


فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ادامه سخنانش گفت: كمتر كسي  به اندازه شوشتري سابقه مجاهدت و دلاوري در جبهه هاي حق عليه باطل را ندارد و چرا که قبل و بعد از جنگ مي توان گفت وي 30 سال عمر خود را در راستاي امنيت ايران اسلامي و خدمت به مردم وقف كرد.


وي تصريح کرد: به اعتقاد بنده شوشتري عاقبت به خير شد چرا که حيف است فرماندهان قديمي جنگ بخواهند در رختخواب از دنيا بروند خدا عاقبت آنها را ختم به شهادت کرد که بنده نيز از خدا مي خواهم عاقبت بنده را نيز ختم به شهادت کند.


دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا با بيان اينکه کشور سرباز فداکاري را از دست داده است گفت: جايگزين کردن شوشتري کار سختي است، چرا که شوشتري کسي بود که با مردم مي جوشيد، با مردم زجر کشيده و فقيري نشست و برخاست مي کرد و يك فرمانده جامع نگر بود كه هم بفكر امنيت و هم به فكر توسعه وآباداني و رفاه و آسايش مردم جنوب شرق بود.
سردار صفوي با اشاره به ماموريت سردار شهيد شوشتري در مناطق جنوب شرقي کشور گفت: کار بزرگي که اين شهيد انجام داد اين بود که سران قبايل را دور خود جمع کرد و تلاش مي کرد تا با همت سران قبايل و مردم اين منطقه امنيت آنجا را تامين کند که در اين مسير بسيار موفق بود.


وي اصلي ترين عوامل نا امني در جنوب شرق کشور را حضور عناصر و گروه هاي ضد انقلاب وابسته به بيگانگان  خواند و گفت: به اعتقاد بنده از سازمان اطلاعاتي آمريکا تا سازمان هاي برخي کشورهاي همسايه گروهک هاي ضد انقلاب، محارب از جمله گروهگ ريگي را حمايت مي کنند. اين گروهک وابسته به بيگانگان است و اينکه بيگانگان به آنها سلاح و تجهيزات نظامي و آموزش مي دهند  ترديدي نيست حتي اين سازمانهاي بيگانگان هستند که  هدف را نيز براي اين گروهک ها مشخص مي کنند.


سردار صفوي در ادامه سخنانش گفت برخي از كشورهاي همسايه در جهت اختلاف افكني بين اهل سنت و اهل شيعه ايران تلاش مي كنند، كه اين توطئه با هوشياري مردم منطقه خنثي مي شود.


وي افزود: امروز نيروهاي بيگانه از جمله نيروهاي آمريکايي بعد از گذشت 8 سال با شکست در افغانستان روبرو مي شوند آنها به دنبال اين هستند تا نا امني هاي افغانستان را  به جنوب شرق  ايران هدايت کنند. هدف آمريکايي ها و انگليسي ها اين است که ناامني را وارد جنوب شرق  ايران کنند و اين امر از چشم اطلاعاتي مسئولان ايران  دور نيست. برآورد ما اين است که دشمنان ايران بدنبال جلوگيري از توسعه و پيشرفت  در جنوب شرق و ايجاد تفرقه در اين مناطق هستند.


اين فرمانده دوران دفاع مقدس تصريح کرد: مردمي کردن امنيت در اين مناطق و استفاده از طوايف و ريش سفيدان براي برقراري امنيت و وحدت بين اهل شيعه و تسنن بسيار حائز اهميت است. اينكه توسط هر طايفه اي درمنطقه خودش و با حمايت سپاه پاسداران توسط افراد بومي همان طايفه امنيت برقرار شود ، سياست درستي است .


سردار صفوي افزود: دشمنان نظام جمهوري اسلامي ايران نمي خواهند استراتژي مردمي کردن امنيت در منطقه كه زير بناي اقدامات توسعه و آباداني منطقه ، توسط دولت است  ،پيشرفت كند و شهيد شوشتري اين موضوع را به خوبي درک و در راستاي خدمت به مردم  محروم سيستان و بلوچستان به شهادت رسيد.


وي ادامه داد: نوع شهادت شهيد شوشتري نشان مي دهد که وي کارها بسياري را براي مقابله با ناامني و ايجاد وحدت بين تمامي گروههاي موجود در منطقه کرده بود ولي دشمنان باشهادت اين سردار دوران دفاع مقدس بدنبال عدم محقق شدن اين هدف والا هستند.


مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا  در ادامه سخنان خود به ترورهاي ماههاي گذشته کردستان اشاره کرد و گفت: بعد از سفر رهبر معظم انقلاب به اين استان که يكي از بركاتش  برقراري وحدت هر چه بيشتر بين اهل تسنن و تشيع بود و از آن مهمتر سخنان ايشان که فصل الخطاب به حساب مي آيد و از سوي ديگر تاثيرگذاري اين سخنان نه تنها در داخل کشور بلکه درجهان اسلام باعث شد که دشمنان نظام اسلامي دست به ترور افراد بزنند. آنها با اين کار خود بدنبال فضاسازي مسمومي بودند تا بتوانند از اين طريق به اهداف شوم خود دست پيدا کنند.


اين استاد دانشگاه تاکيد کرد: عمليات تروريستي در سيستان و بلوچستان و به شهادت رسيدن سرداران سپاه در ادامه همان سياست هاي تفرقه افکنه دشمنان ملت ايران  است.


سردار صفوي با تاکيد بر اينکه پاکستان و افغانستان بايد نسبت به تهديدات موجود در برابر دولت جمهوري اسلامي ايران به تعهدات و پروتکل هاي موجود پايبند باشند گفت: ما از مسئولان پاکستان مي خواهيم که مرزهاي خود را کنترل کنند. ما از دولت ، ارتش و سازمان هاي اطلاعاتي پاکستان مي خواهيم که سركرده اين عمليات تروريستي را كه اطلاعيه داده و مسئوليت اين عمليات جنايتكارانه را پذيرفته ، هر چه سريع تر به دولت ايران تحويل دهند و دولت پاكستان  بايد حسن نيت خود را به دولت ايران نشان دهند.


وي دليل حضور اين گروهک هاي تروريستي را در مرزهاي جنوب شرقي کشورمان را ضعف دولت هاي همجوار خواند و گفت : ما از دولت پاکستان انتظار داريم تا عوامل تروريستي را تحويل ايران دهد و اجازه ندهد که اين گروهک ها دركشور و مرزهاي آنها باايران فعاليت کنند.


دستيار و مشاور فرمانده كل قوا  در ادامه با اشاره به اينکه بر اساس مصوبه شوراي عالي امنيت ملي امنيت مناطق جنوب شرقي کشور به نيروي زميني سپاه واگذار شده است گفت: قرارگاه قدس چند ماهي بود که با حضور سردار شهيد شوشتري فعاليت خود را آغاز کرده بود و توانسته بود در اين مدت کم امنيت را در استان سيستان و بلوچستان و مرزهاي جنوب شرقي برقرار کند.


وي تاکيد کرد: امروز با به شهادت رسيدن سردار شهيد شوشتري ، سپاه پاسداران بايد با توان بيشتري هم از نظر اطلاعاتي  و هم از نظر عملياتي وارد ميدان شود ،  و براي سركوب اين اشرار و تامين امنيت پايدار در منطقه جنوب شرق  و در همين راستا نيز دولت بايد مسائل اجتماعي ، اقتصادي و زيرساخت هاي اقتصادي را در اين استان محروم به جد پيگيري کند چراکه توسعه اقتصادي و تامين رفاه و آسايش و ايجاد اشتغال از الزامات امنيت پايدار منطقه جنوب شرق ايران  است.
سردار صفوي در ادامه سخنان با ابراز اميدواري از اينکه آينده استان سيستان و بلوچستان ، آينده اي امن و توسعه يافته  خواهد بود گفت: در آينده اي نه چندان دور بافعال شدن محور چابهار

 

زاهدان توسط دولت ، شاهد پيشرفت و آباداني در اين استان محروم خواهيم بود.


اين استاد دانشگاه در ادامه اين گفتگو به نقش و جايگاه نيروي انتظامي در برقراري امنيت در مرزهاي کشور اشاره کرد و گفت: نيروي انتظامي ما قادر است  امنيت مرزهاي کشور را برقرار کند. جمهوري اسلامي ايران امروز 945 کيلومتر مرز با افغانستان و 970 کيلومتر خط مرزي با پاکستان دارد که کنترل اين مرزها بر عهده نيروي انتظامي است . نيروي انتظامي مي تواند با اقتدار تمام مرزهاي جنوب شرق را كنترل كند و جلوي تردد ضد انقلاب و اشرار و  قاچاق  مواد مخدر و حتي قاچاق انسان را که معمولا از اين مرزها صورت مي گيرد را بگيرد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید