مديريت و رهبري حکيمانه حضرت آقا توانسته است بر همه حوادث تلخ منطقه‌اي و داخلي فائق آيد و سربلندي و عزت را براي ملت ما و نظام سياسي ايران به ارمغان آورد.

در برخي حوادث بزرگ تاريخي، حوادث نه در ابعاد جغرافيايي و نه در نقطه تولد خود مي‌ايستند و نه از نظر زمان در ظرف زماني محدودي متوقف مي‌شود و برخي از اين مسائل فرامکاني حرکت مي‌کنند و فرازماني تأثير مي‌گذارند، چنانکه از يک مکان شروع مي‌شوند، اما دامنه‌ اثرگذاري، پيامدها و بازتاب‌هاي آنها جهاني و ابدي است و انقلاب شکوهمند اسلامي به رهبري حضرت امام (ره) نمونه‌اي از اين وقايع تاريخي است.

شخصيت امام (ره) که بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و معمار بزرگ تمدن جديد اسلامي هستند، از شخصيت‌هاي تاريخ‌ساز جهان است و نظرات و انديشه‌هاي الهي، سياسي و مردمي‌شان حقيقتاً فراتر از زمان و مکان و به صورت يک آرمان آزادي‌بخش نه تنها براي مسلمانان جهان بلکه براي بشريت قرن حاضر به صورت يک تفکر زنده، پويا و سيال در حال حرکت است.

بررسي رفتار فردي و شيوه مديريتي و رهبري حضرت امام(ره) که به واسطه مطالعه رفتار و منش مديريتي و رهبري ايشان درمقاطع مختلف حيات سياسي ايشان به دست مي‌آيد، مي‌تواند براي نسل حاضر و آيندگان ارزشمند باشد و درتمامي سطوح مي‌توان از منش و رفتار حضرت امام (ره) الگو گرفت.

امام خميني(ره) شخصيتي کامل  در ابعاد مختلف علمي و عملي بود و سيره فکري وي منطبق بر رفتار و کارکرد سياسي ايشان  بود.

از شاخص‌ترين جلوه‌هاي رهبري و نقش معنوي حضرت امام خميني(ره)،  تأثيرگذاري شگفت‌آور ايشان  بر روحيه مردم  و رزمندگان اسلام و  هدايت و رهبري ايشان در دوران هشت ساله دفاع مقدس و جنگ تحميلي  است.

ويژگي‌هاي بارز رهبري امام خميني(ره) و اخلاق فردي و مديريتي ايشان و همچنين اشراف کامل وي به مسائل مختلف سياسي  و دردست داشتن رهبري سياسي و مذهبي جهان اسلام، ‌باعث شده بود تا وي به رهبري خاص و تأثيرگذار در عرصه‌هاي مختلف داخلي و بين‌الملل تبديل شود.

تفاوت رهبري امام (ره) در دفاع مقدس با رهبري ساير فرماندهان جنگ  در طول  تاريخ و جهان را بايد در نفوذ معنوي شخصيت امام و تأثير آن در رفتار و عملکرد نيروهاي رزمي جست‌وجو کرد. و امام خميني (ره) علاوه بر اداره مطلوب جنگ تحميلي، دنيا و صحنه جهاني را با ديد الهي خود مديريت کردند.

رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس، ديدگاهشان نسبت به اجراي دستورات حضرت امام(ره) بالاتر از اطاعت از يک فرمانده نظامي  بود. آنان فرامين حضرت  امام(ره) را با عشق و علاقه و ارادتي توصيف‌ناپذير انجام مي‌دادند و هدفشان پس از کسب رضايت خداوند متعال، جلب رضايت خاطر امام(ره) بود. و اين نکته درطول تاريخ  جنگ تحميلي و در زمان‌هاي مختلف آن قابل مشاهده مي‌باشد و بطور کلي برجسته‌ترين خصوصيت اخلاقي و مديريتي حضرت امام (ره) را مي‌توان، شجاعت و قاطعيت در تصميم گيري  همراه با طمأنينه‌گي وي در مسائل سخت و ناگوار،‌ و پايداري و سازش ناپذيري ايشان  در راه مبارزه دانست.

از ديگر ويژگي‌هاي منحصر به‌فرد حضرت امام(ره)، هوشياري و زيرکي، خاص وي بود که  با موضعگيري‌هاي دقيق و سنجيده خويش توطئه‌هاي فريبنده دشمنان  را خنثي نمود.

حضرت امام (ره) با تمام ويژگي‌هايي که داشتند، محبت و صميميت خاصي نسبت به رزمندگان داشتند، بطوري که اين مسئله در گفتار و رفتار ايشان احساس مي‌شد.

از سوي ديگر بايد گفت  انقلاب اسلامي و حضرت امام(ره) دو پديده تاريخي هستند که متعلق به زمان خودشان نيستند، بلکه حوادث و تاريخ آينده‌ منطقه و جهان را شکل مي‌دهند و ان‌شاءالله مسير تحولات سياسي، اجتماعي و اقتصادي جهان اسلام تحت تأثير انقلاب اسلامي شما ملت ايران رقم خواهد خورد.

به حول و قوه‌ الهي تاريخ معاصر جهان را که عصر به دست گرفتن حاکميت و سرنوشت ملت‌ها به دست خودشان است، آرمان‌هاي آزادي بخش امام )ره) رقم خواهد زد، يعني ابعاد فکري و تفکر حضرت امام (ره) در جهان متداول و در حال بازتاب پيداکردن است.

همچنين احياي بيداري مسلمانان و به قدرت و حاکميت رسيدن اسلام به عنوان يک نظام سياسي در ايران از جمله بازتاب‌هاي جهاني انقلاب اسلامي ايران، به رهبري حضرت امام خميني(ره)  است که  در طول قرن‌هاي گذشته نهضت‌هاي اسلامي زيادي، هم در ايران و هم در خاورميانه شروع شدند، اما به حاکميت نرسيدند و دولت تشکيل ندادند.

از ديگر بازتاب‌هاي جهاني انقلاب اسلامي مي‌توان به کاهش قدرت نفوذ غرب بر ملت‌ها و کشورهاي اسلامي و تأثيرگذاري انقلاب اسلامي بر تحولات بين‌المللي همچون فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و بازگشت مردم آسياي مرکزي و قفقاز به اسلام  اشاره کرد.

امريکايي‌ها  نيز به دنبال تشکيل خاورميانه‌ بزرگ بودند و رسماً آن را اعلام کردند، ولي به فضل الهي آنچه اکنون در حال شکل‌گيري است، نه خاورميانه امريکايي، بلکه  خاورميانه اسلامي است.

اکنون کاملاً آشکار شده که هدف از تحميل جنگ، کاهش پتانسيل انقلابي مردم ايران،که امام خميني (ره)‌آن را به فعل درآورده بودند و جلوگيري از صدور انقلاب به جهان و پيشگيري از پيشرفت و توسعه و رشد ايران  بود اما  تمامي کشورهايي که در جنگ تحميلي پشتيبان عراق بودند به سرنوشت نکبت‌باري دچار شده‌اند به گونه‌اي که امريکايي‌ها در کشورهاي اشغال شده عراق و افغانستان اکنون دچار مشکلات فراواني  شده‌اند و بزرگترين شکست سياسي  امريکا نيز در افغانستان خواهد  بود و هيبت امريکا در جهان شکسته شده است و روزي نيست که در افغانستان کشته ندهند.

شوروي سابق هم  با آن همه قدرت تجزيه شد. عراق ويران شد و سرنوشت صدام نيز ذلت بار بود و اين در حالي است که افکار حضرت امام در تمام جهان منتشر شده است.

هم اکنون نيز و پس از گذشت 21 سال از رحلت جانگداز حضرت امام (رضوان الله تعالي عليه)، به فضل و عنايت الهي و عنايات خاص حضرت بقية الله الاعظم (عج) که قطب عالم امکان و صاحب اصلي انقلاب اسلامي مي‌باشند،‌ سکان و رهبري انقلاب اسلامي، دردستان  حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي، باصلابت و دورانديشي و اقتدار در مسيرنوراني حضرت امام (ره)، قرار دارد.

مديريت و رهبري حکيمانه حضرت آقا توانسته است بر همه حوادث تلخ منطقه‌اي و داخلي فائق آيد و سربلندي و عزت را براي ملت ما و نظام سياسي ايران به ارمغان آورد. و مواضع شجاعانه ايشان در جنگ  33 روزه لبنان  و 22 روزه غزه و بيانيه اخيرشان در رابطه با کشتار وحشيانه امداد‌رسانان منطقه غزه به دست صهيونيست‌هاي غاصب، باعث سربلندي هر مسلمان و هر فرد آزاديخواه و بشر دوست در جهان مي‌باشد. خداي بزرگ را شاکريم که ملت هوشمند و جوانان غيرتمند  و روشنفکران قديم و جديد  قدررهبر دلسوز،‌ حکيم و صبور  خود را مي‌دانند و شاکر اين نعمت الهي، يعني ولايت فقيه هستند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید