دوشنبه, 27 بهمن 1399 19:12

متن کامل سخنرانی سرلشکر صفوی در همایش تحولات ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیک جنوب غرب آسیا

بسمه تعالی
متن سخنرانی سردار صفوی
تقدیر از حاضرینی که در این کنگره شرکت کردید و بوِیژه از میزبان محترم یازدهمین کنگره، امیر مومن ، خردمند و شجاع سرتیپ دکتر فخری و زحمات ایشان برای برگزاری کنگره و تلاش های علمی و کارهای بزرگ این سازمان بسیار ارزشمند جمهوری اسلامی نه تنها برای نیروهای مسلح بلکه برای عمران و آبادانی کشور عزیزمان ایران و حتی کمک به کشورهای همسایه انجام شد. صمیمانه از هیات مدیره محترم انجمن ژئوپلیتیک جناب آقای دکتر اخباری ، جناب آقای دکتر ربیعی و همکاران عزیزم اعضای محترم انجمن ژئوپلیتیک تقدیر و تشکر می کنم. از اینکه بر خی از اساتید محترم که توفیق حضور نداشتند در این جلسه و بصورت وبینار در این جلسه و پنل های تخصصی شرکت می کنند تشکر می کنم. از اعضای پنل های تخصص چهارگانه هم تشکر می کنم.
در این صحبت کوتاه دو محور سخنرانی در نظر گرفتم. محور اول عبارت است از افول و سقوط امپراطوری آمریکا در مقیاس جهانی در دهه سوم قرن بیست و یکم و محور دوم صحبتم پیش بینی اخراج قطعی ارتش تروریستی  آمریکا از غرب آسیا  تا چند سال آینده  از نگاه ژئو استراتژیک.
بنظر بنده بزرگترین رخداد و ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیک غرب آسیا در قرن بیست و یکم همین اخراج قطعی ارتش آمریکا در غرب آسیا ست. در رابطه با محور اول صحبتم بعنوان یک تحلیل و اندیشه و تفکر راهبردی جغرافیای سیاسی و ژئو استراتژیک نتایجی را برای شما بصورت خلاصه بیان می کنم و چنانچه خداوند متعال فرصتی را داد آن را بصورت مقاله چاپ می کنم.
روزگاری بر این عالم گذشته است که حتی صحبت از مبارزه با قدرت بی رقیب دنیا یعنی امپراطوری آمریکا مضحک، غیر علمی و غیر معقول و حتی رمان خیالی محسوب می شد. هم اکنون در آستانه سال جدید 1400 هجری شمسی و ورود به قرن 15شمسی و دهه سوم قرن 21 میلادی،  شاهد رخداد های زیر برای استدلالهای علمی افول و سقوط امپراطوری آمریکا در مقیاس جهانی در دهه سوم قرن 21 میلادی هستیم.
دلیل اول: شکست ایالات متحده آمریکا برای تشکیل تنها ابر قدرت جهانی و یا قدرت هژمون آمریکا طی سی سال گذشته پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و برای کسب برتری قدرت اقتصادی، توانایی نظامی و رهبری و مدیریت سیاسی جهان حتی در مسایل ایدئولوژیک وفرهنگی جهان و ایجاد دهکده جهانی.
دلیل دوم: افول و سقوط امپراطوری آمریکا ریشه در تغییر و تحولات درونی جامعه آمریکا و سیاست مداران آمریکا دارد . در انتخابات اخیر برای همه اندیشمندان علوم سیاسی، جامعه شناسان و اقتصاد دانان این افول آشکار شد و  رئیس جمهور مغرور و بیشعور سیاست بین الملل و امنیت بین الملل و تروریست سابق آمریکا، آخرین تیشه را به ریشه های فاسد این امپراطوری زر و زور و تزویر زد و خودش را مفتضح کرد و آمریکا را بسمت افول قطعی سوق داد.
سومین دلیل: آمریکا از بیرون بعلت لشکرکشی نظامی و اشغال دو کشور مظلوم افغانستان در سال های 2001 و 2003 افغانستان و عراق و کشتار ده ها هزار نفر از مردم بی گناه و گیر افتادن در صحرای کویری عراق و ارتفاعات افغانستان و هزینه کردن بیست ساله منابع اقتصادی و انسانی آمریکا و استفاده از رقبای استراتژیک آمریکا مثل چین در بعد اقتصادی و روسیه در بعد نظامی برای حفظ خود و حتی افزایش قدرت نظامی.
بنظر می رسه جهان کنونی با سرعتی بالا بسمت تغییرات و جابه جایی قدرت از نیم کره غربی به شرقی در حرکت است. دیگر در دهه های آینده هیچ کشور و دولتی چه ایالات متحده آمریکا ، چه چین  و هر کشور بزرگ دیگر تنها ابر قدرت جهان نخواهد شد و سیر صعودی قدرت غرب به رهبری آمریکا که از قرن 18 به بعد برقرار بوده معکوس خواهد شد. و احتمالا در اقتصاد جهانی، قدرت به آسیا بازخواهد گشت و کشورهای بزرگ چین ، هند و روسیه در قالب پیمان همکاری شانگ های هم از نظر اقتصادی و امنیتی و نظامی احتمالا در مقابل پیمان آتلانیک شمالی قوت خواهد گرفت و این اولین تغییر در مقیاس قدرت های جهانی و امنیت جهانی است و  دومین تغییر شکل¬گیری قدرت جدید جهان اسلام بر مبنای منابع قدرت عظیم بالقوه و توانمندی های فرهنگی و اقتصادی با جهت گیری تمدن نوین اسلامی با رشد دو میلیارد نفری مسلمانان جهان و وسعت و برتری موقعیت نسبی جغرافیایی  57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی در قاره های آسیا و آفریقا که وسعت آن از سواحل اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام را در بر می گیرد، و وجود ذخایر عظیم نفت و گاز با بیش از 70 درصد منابع کشف شده نفتی و بیش از 57 درصد ذخایر قطعی گاز جهان و رشد فناوری های جدید و گسترش علوم مختلف از جمله ارتباطات و فناوری های رسانه ای و بیداری ملت های اسلامی از  شمال آفریقا تا غرب آسیا از  شمال اقیانوس هند و تا کرانه های اقیانوس آرام در شرق آسیا. جهان اسلام می تواند بعنوان یک قدرت جدید در ایجاد صلح و امنیت پایدار منطقه ای و جهانی تاثیر گذار باشد. من در همین جا از تمامی اساتید دانشگاه های کشور عزیزمان، ایران اسلامی و از همه نظریه پردازان در حوزه سیاست امنیت بین الملل ، جغرافیای سیاسی، ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، سیاست خارجی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای و اقتصاد جهانی، قاره ای و منطقه ای می خواهم که این اساتید و شما دانش پژوهان به عنوان یک مرجعیت علمی و اندیشمندان ایران اسلامی برای چگونگی  همگرایی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و رسانه ای ایران با کشورهای همسایه و اوراسیا و جهان اسلام و خروج از وضعیت نامساعد فعلی کشور عزیز و ملت عزیز مان و رسیدن به وضعیت مطلوب نظریه پردازی کنید.آیا یکی از رسالت های دانشگاه ها و اساتید و بیش از چهار و نیم میلیون دانشجو و یکصد هزار اعضای هیات علمی دانشگاه های تابع وزارت علوم و وزارت بهداشت و شما جوانان هوشمند و پژوهشگران ارجمند در گیر شدن با مسایل کشور و چالش های پیش رو و ارایه راه حل  مسایل جهانی ،منطقه ای و ملی و ارائه پیشنهاد به تصمیم سازان و مسولان عالی کشور نیست!؟
 در مقیاس غرب آسیا هم چند کلمه عرض کنم :
به فضل الهی ائتلاف آمریکایی ها ، صهیونیست ها و بر خی کشورهای منطقه برای تغییر جغرافیای سیاسی جنوب غرب آسیا و شکل گیری خاورمیانه جدید با محوریت آمریکا با شکست مواجه شد و سیاست های آمریکا در سوریه، عراق و یمن با شکست مواجه شده است. به  فضل  الهی سیاست های راهبردی جمهوری اسلامی و همکاران و شرکای بین المللی همچون کشورها ،دولت ها  و نیروهای جبهه مقاومت مثل سوریه و مقاومت اسلامی لبنان ، عراق ، یمن و فلسطین و فدراسیون  روسیه در شکست استراتژی سازمان های اطلاعاتی امریکا و صهیونیست ها  و برخی کشورهای منطقه با شکست مواجه شده و قدرت و نفوذ سیاسی - امنیتی جبهه ی مقاومت در منطقه غرب آسیا رو به افزایش است و ایران بعنوان یک قطب قدرت در غرب آسیا در مقابل آمریکا به پیروزی رسیده است و این علامت روشن را شما در آینده ای نه چدان دور بعنوان خروج اجباری آمریکا از غرب آسیا مشاهده خواهید کرد. من امیدوار هستم که منطقه غرب آسیا که در مرحله گذار ژئوپلیتیکی قرار دارد بازیگران جهانی دیگری را  که در حال حضور هستند، بطور خاص قدرت اقتصادی چین با مطرح کردن یک کمربند یک راه، حضور هند در فعالیت های اقتصادی غرب آسیا و کشورهای پیرامونی  ایران و منطقه و سیاست ایران با نگاه به شرق و با نظریه  انتقال آرام قدرت از نیم کره غربی به شرقی ، جایگاه خودش را در ارتباط با معادلات قدرت آینده جهانی پیدا کند و رهبر عظیم الشان و ملت بزرگ  و تمدن ساز ایران بتوانند در 50 سال آینده تمدن نوین اسلامی را و صلح پایدار و امنیت پایدار را نه تنها در منطقه غرب آسیا بلکه در مقیاس جهانی پایه گذاری کنند.
والسلام ...