Print this page
شنبه, 16 بهمن 1400 10:49

سرلشکر صفوی: ایران در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر قرار دارد/ کشورهای همسایه شرقی ایران در موضوع مواد مخدر به مسئولیت های خود عمل کنند

ایران در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر قرار دارد و دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل بایستی به مسئولیت های بین المللی خود در رفع تحریم های آمریکائی در تجهیزات مرتبط با کشف و مبارزه با مواد مخدر اقدام نماید.

 

سردار سرلشکر پاسدار دکتر صفوی ،دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا بمنظور گرامیداشت چهل و سومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به دعوت دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در محل ستاد مبارزه با مواد مخدر و در جمع اعضاء و معاونین و مدیران ستادی این مجموعه به سخنرانی پرداخت و با اشاره به پشتوانه مردمی انقلاب اسلامی ایران گفت:
حضرت امام (ره) با پشتوانه مردم انقلاب و جنگ را به پیروزی رساند و پس از انقلاب ، در فتنه ها ی اتفاق افتاده ، حضور مردم فتنه ها را خاموش و سرکوب کرد.

وی افزود: انقلاب ما یک انقلاب مکتبی و مردمی است و بیشترین کلمه ای که حضرت امام در سخنرانی های خود بکار می بردند عبارت مردم بود و پس از حضرت امام نیز بیشترین غم و نگرانی مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای عزیز از حال و وضع مردم است.

سرلشکر صفوی در ادامه به مقایسه انقلاب کبیر اسلامی ایران با انقلاب ها ی فرانسه ، انقلاب بلشویکی روسیه و انقلاب کمونیستی چین پرداخت و گفت:
مهمترین وجه تمایز انقلاب کبیر اسلامی ایران با سایر انقلاب ها در درصد مشارکت مردم ، هندسه و چارچوب یا اصول اساسی و آرمانهای آنها و شخصیت – تفکر و اندیشه و اخلاق و عملکرد رهبران آنها و پایبندی به ارزشها و عدم انحراف از اصول انقلابها می باشد.

سرلشکر صفوی اضافه کرد:
باید قدر مردم را بدانیم و مشکلات آنها را بفهمیم و حل کنیم.

دستیارو مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به آثار مخرب مواد مخدر بر سلامت ، اقتصاد و امنیت گفت:
مواد مخدر از نوع صنعتی و سنتی آن برای سلامتی و نشاط جامعه – حفظ بنیان خانواده های ایرانی – اقتصاد خانواده و اقتصاد ملی ، اشتغال و تولید تهدید جدی است و در مسیر انحطاط جوانان و فریب فرهنگی آنها و جلوگیری از پیشرفت ملت و کشور عزیزمان ایران قرار دارد و بایستی همانند مسئله مقابله با ویروس کرونا ، با موضوع مواد مخدر نیز با یک عزم ملی برخورد کنیم.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در بیان این موضوع که در برابر تهدید مواد مخدر چه باید کرد؟ گفت:
در سطح جهانی دولت های آسیب پذیر غربی و شرقی و منطقه ای بایستی برای انهدام مراکز کشت مواد مخدر و منشاء کشت یک ائتلاف جهانی و منطقه ای تشکیل دهند .

وی افزود:
متاسفانه آمریکائی ها نه تنها امنیت و اقتصاد را برای کشور افغانستان در طول اشغال آن به ارمغان نیاوردند بلکه کسب و تولید مواد مخدر را 50 برابر کرده اند .

سرلشکر صفوی اضافه کرد:
مقابله و انهدام شبکه های مافیایی مواد مخدر نیاز مند شبکه های اطلاعاتی و عملیاتی و ائتلاف بین المللی است .

سرلشکر صفوی با اشاره به ضرورت فهم مشترک در بعد داخلی در مقابله با مواد مخدر گفت:
فهم مشترک فی مابین قوای سه گانه و نیروهای مسلح از خطر و تهدید همه جانبه انواع مواد مخدر که جوانان و امنیت ملی و پیشرفت آینده کشور را هدف قرار داده است بایستی شکل بگیرد و عزم و اراده ملی ملت و دولت و قوا برای ایجاد دغدغه و حساسیت مستمر برای ورود همه دستگا ها در موضوع پیشگیری لازم است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ادامه داد:
مهمترین اقدام در پیشگیری از آثار سوء مواد مخدر جهاد تبیینی برای عموم مردم است و در این حرکت بایستی از ظرفیت یک میلیون معلم وکارمند و حدود 13 میلیون دانش آموز و صد هزار عضور هیات علمی دانشگاه ها و وزارت بهداشت و 4 میلیون دانشجو بهره برد.

سرلشکر صفوی ظرفیت بخش خصوصی و دولتی و کارگاه ها و بویژه خانواد ه ها را در پیشگیری از اسیب های مواد مخدر موثر دانست و به تشریح ظرفیت دستگاه ها و رسانه ها خصوصا شبکه های اطلاع رسانی و مجازی در جهاد تبیینی پرداخت.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر ،از بروز رسانی و اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی بعنوان یک ضرورت نام برد و با اشاره به ایفاء نقش جوامع بین المللی در مسئولیت های خود گفت:
ایران در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر قرار دارد و دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل بایستی به مسئولیت های بین المللی خود در رفع تحریم های آمریکائی در تجهیزات مرتبط با کشف و مبارزه با مواد مخدر اقدام نماید.

سرلشکر صفوی بااشاره به ضرورت ایفاء نقش موثر تر کشورهای همسایه در مبارزه با مواد مخدر افزود:
کشورهای همسایه شرقی ایران نسبت به ایفای نقش موثر در انهدام کشتزارهای مواد مخدر و ترانزیت مواد مخدر اقدام و به مسئولیت های خود عمل کنند.

وی با اشاره به ضرورت جریان سازی رسانه ای در خصوص ارتقاء سطح آگاهی ها و مهارت جامعه در برابر آسیب های مواد مخدر گفت:
بایستی جریان سازی رسانه های بمنظور ارتقاء سطح آگاهی ها و مهارت و دانش آحاد جامعه در برابر آسیب ها ، عوارض و پیامد های مصرف مواد مخدر بصورت مستمر شکل گیرد.

سرلشکر صفوی تقویت دیپلماسی منطقه ای و بین المللی را یکی دیگر از راه های مقابله با مواد مخدر دانست و گفت:
تقویت دیپلماسی منطقه ای و بین المللی به منظور مطالبه گری در ایفاء نقش و مسئولیت مشترک مبارزه با مواد مخدر بسیار موثر است و ایران باید در این زمینه دیپلماسی فعالی با کشورها داشته باشد.